
Na poradě slovenských velvyslanců vystoupil náměstek Martin Tlapa
09.07.2019 / 17:06 | Aktualizováno: 09.07.2019 / 18:15
Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa vystoupil 4. července 2019 na pozvání svého slovenského protějšku, státního tajemníka Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky, Lukáše Parízka na každoroční poradě slovenských velvyslanců. Náměstek Tlapa se státním tajemníkem Parízkem spolu jednali také o systému podpory ekonomické diplomacii v obou zemích.
Pozvání na poradu slovenských velvyslanců v letošním roce dostali pouze dva zahraniční hosté, francouzská státní tajemnice pro evropské záležitosti Amélie de Montchalin a náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa. Náměstek Tlapa vystoupil v bloku se státním tajemníkem Parízkem, moderování se ujal bývalý ministr hospodářství Slovenska Peter Magvaši.
Náměstek Tlapa představil slovenským velvyslancům český systém podpory ekonomické diplomacie. Podělil se o zkušenosti s reformou systému, který byl v ČR nastartován v letech 2014 a 2015. „Reforma systému ekonomické diplomacie nebyla ani tak politický úkol, jako především úkol manažerský. Český systém ekonomické diplomacie je postaven na spolupráci více resortů s firmami, s jednou nabídkou služeb, měřením výsledků a společné práci zástupců státu v zahraničí s klíčovou rolí a zodpovědností vedoucích zastoupení.“ zdůraznil. „Dnes, když se setkávám s firmami, naše zastupitelské úřady v naprosté většině případů chválí. To se před pěti lety často nedělo.“ dodal náměstek Tlapa.
Jeden z nejdůležitějších momentů reformy systému ekonomické diplomacie byl proto vznik společného nástroje Projektů ekonomické diplomacie, do kterého se zapojily sektorové rezorty a tím se staly i součástí koordinované podpory českých exportérů. Sektorová ministerstva, často např. prostřednictvím svých náměstků, se tak také podílí i na malých sektorových misích českých firem do zahraničí.
Slovenské ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí se nechává inspirovat změnami v českém systému ekonomické diplomacie a zavedlo nástroj podobný českým projektům ekonomické diplomacie. Živou debatu vyvolal například i inovativní český přístup k zapojování místně najatých expertních ekonomických sil do systému ekonomické diplomacie.