Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský zahájil každoroční poradu ekonomických diplomatů
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský zahájil každoroční poradu ekonomických diplomatů

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský zahájil v pondělí  26. června 2023 poradu, na níž se scházejí ekonomičtí, zemědělští a vědečtí diplomaté z českých zastupitelských úřadů a zástupci zahraničních kanceláří CzechTrade a zahraničních zastoupení CzechInvest. Pětidenní pracovní setkání se zaměřuje na prosazování českých ekonomických zájmů v zahraničí v kontextu proměn světové ekonomiky, ale také na větší důraz na podporu výzkumu, vývoje a inovací.

„Pro budoucnost českého hospodářství je zásadní, aby se ekonomická diplomacie věnovala vědě, výzkumu a inovacím. Je to významný úkol pro úplně všechny diplomaty, a především pro ty ekonomické a vědecké,“ řekl v úvodním projevu ministr Jan Lipavský. „Úspěch a prosperita naší země v příštích letech jsou totiž přímo závislé na naší schopnosti zapojit se do mezinárodní vědecké spolupráce, být součástí moderního aplikovaného výzkumu a vytvářet produkty, nikoliv jen fyzické výrobky, ale i služby a software s vysokou přidanou hodnotou,“ dodal šéf české diplomacie.

K ekonomickým diplomatům během úvodního dne promlouvají  i další ministři a představitelé resortů zapojených do aktivit ekonomické diplomacie, ředitelé agentur na podporu exportu a investic, předsedové nejvýznamnějších podnikatelských svazů, sektorových organizací či asociací, finančních institucí, ekonomové, zástupci institucí na podporu výzkumu, vývoje a inovací a soukromého sektoru. Diskuze se týká mimo jiné o výhledu české ekonomiky, nástrojů na podporu exportu a trendů zahraničního obchodu.

Cílem konference je výměna informací mezi ústředím a ekonomickými diplomaty o nových možnostech při prosazování českých ekonomických zájmů v zahraničí, aktuální ekonomické situaci v Česku a jejím výhledu. Každoročně se také hodnotí spolupráce jednotlivých resortů zapojených do podpory vnějších ekonomických vztahů a diskutuje se o  plánech na nadcházející období. Nedílnou součástí porady je i hodnocení celoroční práce ekonomických diplomatů.

Ve čtvrtek 29. června a v pátek 30. června se uskuteční  individuální konzultace ekonomických diplomatů, zástupců zahraničních kanceláří CzechTrade a zahraničních zastoupení CzechInvest s českými firmami. Schůzky, které se konají v areálu Výstaviště v pražských Letňanech, organizuje Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Přímý přenos konference přímo z Velkého sálu Černínského paláce je možné sledovat v pondělí 26. června 2023 na Facebookovém profilu Ekonomické diplomacie, případně na tomto odkaze.

přílohy

Projev ministra Lipavského na poradě ekonomických... 99 kB pdf (Acrobat dokument) 26.6.2023

galerie

Ministr Lipavský zahájil každoroční poradu ekonomických diplomatů

.