Pozbývání státního občanství České republiky
30.03.2023 / 18:00 | Aktualizováno: 30.03.2023 / 18:03
Od 1.1.2014 je jediným zákonným způsobem pozbytí českého státního občanství jeho pozbytí na základě prohlášení o vzdání se státního občanství České republiky. Občan pozbývá občanství prohlášením o vzdání se státního občanství ČR (dále jen „prohlášení"), jestliže splňuje současně tyto podmínky:
- trvale se zdržuje v cizině
- není v České republice přihlášen k trvalému pobytu a
- je zároveň státním občanem cizího státu, nebo žádá o nabytí cizího státního občanství a prohlášení o vzdání se státního občanství České republiky činí v souvislosti s nabytím tohoto státního občanství.
Prohlášení se činí před zastupitelským úřadem České republiky vykonávajícím působnost pro stát, ve kterém se prohlašovatel trvale zdržuje, nebo pro stát, o jehož občanství prohlašovatel žádá, anebo před krajským úřadem příslušným podle místa posledního trvalého pobytu na území České republiky. Pokud prohlašovatel trvalý pobyt na území ČR nikdy neměl, je místně příslušný Úřad městské části Praha 1. Zastupitelský úřad prohlášení spolu se stanovenými doklady postoupí k vyřízení příslušnému krajskému úřadu.
Žadatel vyplní formulář Prohlášení o vzdání se státního občanství ČR dle § 40 a přiloží (v originálech nebo úředně ověřených kopiích):
- doklad o státním občanství ČR,
- doklad prokazující pobyt v cizině,
- doklad o nabytí cizího státního občanství nebo doklad prokazující přislíbení nabytí cizího státního občanství.
- doklad o ukončení trvalého pobytu na území ČR (pokud prohlašovatel při učinění prohlášení nebude tímto dokladem disponovat, ZÚ prohlášení přijme; k doložení tohoto dokladu bude následně prohlašovatel vyzván příslušným krajským úřadem).
Za doklad prokazující pobyt v cizině se považuje v daném státě obvyklý doklad prokazující bydliště a případně totožnost prohlašovatele.
Doklady vystavené orgány cizího státu, které prohlašovatel připojuje k prohlášení, musí být opatřeny úředním překladem do českého jazyka (s výjimkou listin vystavených ve slovenském jazyce), a potřebnými ověřeními (pro listiny vystavené slovenskými úřady není potřeba žádné ověření).
Do prohlášení je možné zahrnout i dítě. Je-li prohlášení činěno pouze jedním z rodičů dítěte, je nutné předložit souhlas druhého rodiče s jeho úředně ověřeným podpisem s tím, aby dítě pozbylo státní občanství České republiky. Souhlas druhého rodiče se nevyžaduje, pokud byl rodičovské odpovědnosti zbaven, výkon jeho rodičovské odpovědnosti byl v této oblasti omezen nebo pozastaven, není-li jeho pobyt, pokud žije mimo území České republiky, znám nebo zemřel. Pokud je dítě starší 15 let, je třeba i jeho souhlas, také s úředně ověřeným podpisem.
Doklad o pozbytí občanství nebo doklad o tom, že prohlašovatel pozbude občanství, pokud předložil doklad prokazující přislíbení nabytí cizího státního občanství, vystaví příslušný krajský úřad.
Doklad o pozbytí občanství předá ZÚ prohlašovateli. Dnem převzetí dokladu o pozbytí občanství prohlašovatel státní občanství ČR pozbývá. V případě, že prohlašovatel předložil doklad o přislíbení nabytí cizího státního občanství, dojde k pozbytí občanství až dnem, kdy prohlašovatel doručí ZÚ doklad o nabytí státního občanství cizího státu. Na žádost prohlašovatele může vystavit krajský úřad doklad o pozbytí občanství prohlášením, ve kterém uvede, ke kterému datu k pozbytí občanství došlo.