Cestujeme do Ázerbájdžánu
Bývalá "karabašská konfliktní zóna" a hranice s Arménií
Vstup z Arménie do části ázerbájdžánského území, které Ázerbájdžánská republika získala zpět po 10. listopadu 2020 a do oblasti bývalé tzv. Náhorně-karabašské autonomní oblasti bez oficiálního souhlasu ázerbájdžánských orgánů je přísně kvalifikován ázerbájdžánskými úřady, jako závažný trestný čin „nelegální překročení státní hranice Ázerbájdžánské republiky“ a takovéto trestné činy jsou v souladu se zákony Ázerbájdžánské republiky vyšetřovány vazebně.
Vzhledem ke kontaminaci protitankovými a protipěchotními minami a nevybuchlou municí velmi důrazně nedoporučujeme navštěvovat ani ty části bývalé karabašské konfliktní zóny, nad nimiž roku 2020 převzala kontrolu Ázerbájdžánská republika.
Vypravit se do Ázerbájdžánu a seznámit se více než „jen“ s jeho působivou metropoli a okolím je rozhodnutí, které dosud učinil poměrně malý počet cizinců. Platí to kupodivu i pro občany ČR, jež ve státech s Ázerbájdžánem sousedících znají jako zvláště aktivní cestovatele. Je to velká škoda – tato země svou krásou a pohostinností za sousedy nijak nezaostává. Postupné otevírání turistům, včetně zavedení elektronických víz, znamená, že návštěva Ázerbájdžánu již není přehnaně nákladná; při respektování několika základních pravidel je navíc pro nezávislé cestovatelky i cestovatele bezpečná. Zvu k ní proto Vás všechny, kdož přicházíte s dobrými úmysly, otevřenýma očima a špetkou zodpovědnosti: je vysoce pravděpodobné, že své investice nebudete litovat.
Milan Ekert, velvyslanec ČR v Ázerbájdžánu, L. P. 2019
sledujte nás na