english  azərbaycan dili / по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: zu baku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Energeticky efektivní škola v Ázerbájdžánu

Dva roky trvající spolupráce mezi Velvyslanectví ČR v Ázerbájdžánu, Ministerstvem školství Ázerbájdžánské republiky a vybranými českými firmami v rámci unikátního projektu Energeticky efektivní škola dospěla ke svému vyvrcholení, když byl ve středu 7. listopadu 2018 rekonstruovaný objekt školy v obci Karavalli (Šamachinský okres) předán do užívaní ázerbájdžánským dětem. Jak vyjádřila náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR Dana Prudíková, která se společně s velvyslancem Milanem Ekertem za českou stranu účastnila slavnostního otevření školy, „… věříme, že náš projekt pomůže nejen rozvíjet zájem o ekologickou problematiku navenek, ale současně poskytne ázerbájdžánským žákům i učitelům příležitost učit se a pracovat v mnohem příjemnějším prostředí.“
 

Projekt Energeticky efektivní škola je v kontextu aktivit zastupitelských úřadů ČR v zahraniční výjimečný tím, že naplno využívá synergií, které nabízí spolupráce veřejného i soukromého sektoru. V praxi to znamená, že konsorcium čítající celkem 12 firem z České republiky sdružených v našem projektu poskytuje svá zařízení a služby spojené s rekonstrukcí školy zcela zdarma. Propojení českých výrobků, odborného českého stavebního dozoru spolu se zapojením místních stavebních firem vytváří podmínky pro to, aby se škola v Karavalli stala vzorovým objektem pro rekonstrukce podobných veřejných budov po celém Ázerbájdžánu, k čemuž by do budoucna měla přispět i aktivní podpora ze strany České exportní banky.

Prvotní idea projektu Energeticky efektivní škola vychází z projektů ekonomické diplomacie, které v různých podobách každoročně uskutečňují naše zastupitelské úřady po celém světě s cílem pomáhat českému exportu. Ovšem faktický rozsah zamýšlených prací rychle přerostl možnosti těchto standardizovaných instrumentů, a tak by úspěšné dokončení projektu Energeticky efektivní škola nebylo myslitelné bez velkorysé podpory celého současného i dřívějšího kolektivu Velvyslanectví České republiky v Ázerbájdžánu. 

Své výrobky či služby ve prospěch projektu Energeticky efektivní škola bezplatně poskytnuly následující české firmy:

autor: Jan Jindřich, vedoucí obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Baku

škola v Qaravalli před začátkem rekonstrukce

škola v Qaravalli před začátkem rekonstrukce

stav po rekonstrukci

stav po rekonstrukci

 

slavnostní otevření školy

slavnostní otevření školy