english  azərbaycan dili / по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: IAF, Azercosmos
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český kosmický průmysl se představil na světové výstavě v Baku

Mezinárodní astronautický kongres je jediná událost, při níž se každoročně setkávají zástupci globální vesmírné a kosmické komunity. V Baku se ve dnech 2. - 6. října 2023 konal 74. ročník této unikátní akce a již tradičně se jí zúčastnila také početná česká vesmírná komunita. V tomto roce byla účast navíc podpořena národním stánkem „Czech Space“, který sdružoval 15 českých vystavovatelů.

Mezinárodní astronautický kongres (IAC) je každoročně organizován jinou členskou zemí Mezinárodní astronautické federace (IAF) a do Baku se vrátil přesně 50 let od chvíle, kdy město hostilo v roce 1973 kongres poprvé. Letošní 74. ročník hostila ázerbájdžánská kosmická agentura Azercosmos v exkluzivních kongresových prostorech, v Centru Heydara Aliyeva od světoznámé architektky Zahy Hadid a v Baku Conventional Centre. Výstavní plocha byla postavena na míru mezi oběma místy, tak aby mohla pohodlně přivítat 150 vystavovatelů z celého světa.

Unikátnost kongresu tkví v kompletním pokrytí sektorů vesmírného výzkumu a nabízí nejnovější informace a vývoj v akademické sféře i průmyslu. Účastníci zde mohou navazovat nové kontakty a partnerství a diskutovat své projekty i výzkumy. Každoroční změna místa a státu konání navíc zajišťuje neopakovatelnost jednotlivých ročníků včetně variability účastníků, čímž rozšiřuje pole pro setkávání delegátů z celého světa. Letošní prezentace, technická jednání, zasedání i doprovodný program byla zasvěcena tématu „Globální výzvy a příležitosti: Dejte vesmíru šanci“.

Oproti 73. ročníku, který se konal v Paříži, se jednalo o komornější ročník, v měřítku Baku se však jednalo o grandiózní akci zahájenou mj. prezidentem IAF Clayem Mowrym, prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Aliyevem či předsedou hostitelské organizace Samaddinem Asadovem. Registrováno bylo 5 404 jedinců ze 132 zemí. Na doprovodné výstavě se představilo na 150 vystavovatelů včetně 15 českých zástupců. Mladí profesionálové do 35 let tvořili 30 % všech registrovaných. Bylo představeno na 2 000 výzkumných prací a došlo ke zvolení 4 nových viceprezidentů Mezinárodní astronautické federace; jedním z nich se stal slovenský zástupce Michal Brichta. Zároveň bylo delegáty odhlasováno místo pro konání kongresu v roce 2026. Tím se stala turecká Antalya. Doprovodným programem kongresu již tradičně bylo zasedání ministrů a poslanců, kterého se za Českou republiku zúčastnil poslanec Jan Kubík, předseda Meziparlamentní skupiny Česká republika – Ázerbájdžán. Veřejnost poslední den kongresu ocenila setkání s astronauty, kteří se v rámci bloku na popularizaci vědy a s ním spojené autogramiády setkali se svými příznivci.

Prezentace na národním stánku byla organizována Velvyslanectvím České republiky v Baku společně s podnikatelským inkubátorem ESA BIC Czech Republic, spravovaným agenturou CzechInvest, za finanční podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva dopravy ČR díky nástroji na podporu ekonomické diplomacie PROPED. Na stánku Czech Space bylo kromě startupů z inkubátoru ESA BIC Czech Republic (Corac EngineeringGroundcomicee.spaceStratosystWorld form Space a Zaitra) možno potkat také zástupce Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu a Českého vysokého učení technického. Své projekty prezentovaly i společnosti ATC SpaceOHB Czech SpaceOteSpace a TRL SpaceBrno Space Cluster sdružující brněnskou vesmírnou komunitu a Czech Space Aliance.

Galerie


iac2023_10_2023