english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Turecka a návratu do ČR

(Archivní článek, platnost skončena 30.04.2023.)

Ministerstvo zahraničních věcí před případnou cestou do zahraničí doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

VSTUP NA ÚZEMÍ - TURECKO

Na základě oznámení Velvyslanectví Turecké republiky veškerá COVID-19 omezení pro vstup do Turecka byla zrušena s platností od 1.6.2022.

Oznámení lze konzultovat zde:

Zároveň ve vyhlášce/oběžníku Ministerstva vnitra Turecké republiky je mj. uvedeno, že "od 1. června nebude pro vstup do země všemi hraničními přechody vyžadován  PCR test s negativním výsledkem maximálně 72 hodin před vstupem nebo negativní rychlý antigenní test provedený maximálně 48 hodin před vstupem."

Uvedenou vyhlášku lze konzultovat zde:

Upozorňujeme, že se nejedná o oficiální překlad, ale výlučně o pracovní.

Je občanům ČR povolen vstup do Turecka za turistickým účelem?

Ano.

Pokud jsem pobýval v jiné zemi než ČR 14 dnů před odletem, tak se pro mě mění podmínky vstupu?

Ano, při pobytu ve vybraných zemích mohou být podmínky jiné. Vzhledem k rozsahu opatření a výjimek se v takovém případě zcela jistě informujte u příslušných tureckých úřadů.

Jsou na letištích a v jiných vstupních přístavech zavedeny postupy kontroly zdravotního stavu?

Ano,  opatření pro zvládání COVID-19 pro leteckou, pozemní a námořní dopravu jsou stále aktuální.

Měl bych ještě něco vědět?

Upozorňujeme, že pokud cestujete v jiné ose než Česko – Turecko a případně jste předtím pobýval/a v jiné zemi/státě, tak podmínky mohou být jiné a je zapotřebí si zjistit uvedené dle podmínek daných zemí odletu. Informace jsou určeny zároveň výlučně pro občany České republiky, kteří jsou držitelé cestovního dokladu vydaného Českou republikou.

 


 

OČKOVANÉ OSOBY

Jsou výjimky pro očkované?

Není uplatňováno, od 1.6.2022 je vstup do Turecka bez omezení.

Ano, pokud máte ukončené očkování dvěmi dávkami vakcíny (vedené WHO nebo Tureckem pro nouzové použití) nebo jednou dávkou vakcíny (JOHNSON & JOHNSON) a to nejméně 14 dnů před cestou.

Poznámka: Zastupitelskému úřadu České republiky v Ankaře není známo v jaké podobě jsou turecké úřady připraveny přijmout doklad. Doporučujeme proto použít národní certifikát vydaný Českou republikou v jazyce anglickém a před zamýšlenou cestou se obrátit na svého dopravce/poskytovatele služeb, zdali tyto jsou akceptovatelné a případně rovněž na Velvyslanectví Turecké republiky v Praze.

 


TESTOVANÉ OSOBY

Je pro vstup vyžadován negativní test COVID-19?

Není uplatňováno, od 1.6.2022 je vstup do Turecka bez omezení.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Vydává Turecká republika certifikát o prodělání nemoci COVID-19?

Ano, tento certifikát je možné např. vygenerovat z el. systému e-Nabiz.

Mohu vstoupit na území Turecké republiky s certifikátem o proděleném onemocnění?

Není uplatňováno, od 1.6.2022 je vstup do Turecka bez omezení.


DĚTI

Jsou pro děti jiná pravidla pro předložení PCR testu dopravci při cestování?

Není uplatňováno, od 1.6.2022 je vstup do Turecka bez omezení.

Chci cestovat s dětmi, ale cestuji pouze jako samotný rodič - máte nějaká doporučení?

Doporučujeme konzultovat následující odkaz.

 


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

  • Karanténa při kontaktu s nakaženým je zkrácena od 29. 12. 2021 na 7 dní, pokud se neobjeví symptomy. Je možné ji také ukončit na základě negativního PCR testu provedeného pátý den od započetí (až na výjimky na vlastní náklady testovaného).
  • Obligatorní povinnost nošení roušek na veřejnosti ve vnitřku nemocnic/veřejné dopravy a zachovávání rozestupů.

  • Karanténa při kontaktu s nakaženým je zkrácena od 29. 12. 2021 na 7 dní, pokud se neobjeví symptomy. Je možné ji také ukončit na základě negativního PCR testu provedeného pátý den od započetí (až na výjimky na vlastní náklady testovaného). Do karantény dále nemusí i přes blízký kontakt s nakaženou osobou od 13. 1. 2022 nastoupit osoby, které buďto nemoc prodělaly v posledních třech měsících, nebo byly očkovány v témže období třetí/čtvrtou posilující dávkou. Poznámka: Zastupitelskému úřadu České republiky v Ankaře není známo v jaké podobě jsou turecké úřady připraveny přijmout doklad. Doporučujeme proto použít národní certifikát vydaný Českou republikou v jazyce anglickém a před zamýšlenou cestou se obrátit na svého dopravce/poskytovatele služeb, zdali tyto jsou akceptovatelné a případně rovněž na Velvyslanectví Turecké republiky v Praze.

     


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Co mám dělat, pokud mi vyšel pozitivní test na COVID-19 při pobytu na území Turecké republiky?

Případné projevy onemocnění COVID-19 nemusí být viditelné a je zapotřebí se řídit nařízením tureckých úřadů. Případně komunikujte s ubytovacím zařízením/delegátem cestovní kanceláře možnost opakování testu na vlastní náklady (pozn.: uvedené však nezaručuje změnu podmínek).


TRANZIT

Jsou dostupné informace u dopravců?

Ano, například Turkish Airlines zveřejnili nové příjezdové podmínky do Turecké republiky s platností a rovněž Pegasus zveřejnili nové příjezdové podmínky do Turecké republiky včetně tranzitních podmínek. Vzhledem ke složitosti, kdy se mohou měnit podmínky z důvodu požadavků tranzitní země, je nutno se obrátit přímo na dopravce.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Odkazy na místní instituce:

Odkazy na vybrané letecké dopravce v Turecku:


PODROBNÉ INFORMACE

Výše uvedené informace jsou podávány bez právního účinku a zastupitelský úřad České republiky v Ankaře nezodpovídá  za jejich pravdivost a nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.

Pro další informace můžete konzultovat verbální nótu Velvyslanectví Turecké republiky v Praze.


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky (poznámka.: Tento článek pravidelně aktualizuje KO, je vždy aktuální podle cestovatelského semaforu i ochranného opatření.)


Právní doložka:

POZOR! Zastupitelský úřad neuvádí všechny informace ve vyčerpávajícím rozsahu - ty lze obdržet pouze od příslušných místních úřadů, dopravců a poskytovatelů služeb. Informace uváděné slouží pouze jako základní orientační přehled. Tímto je rovněž vyhrazena možnost neaktuálnosti či nepřesnosti i přes veškerou snahu podávat informace v řádné kvalitě.

Upozorňujeme, že informace o cizozemských opatřeních nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Uváděné informace jsou bez právního účinku. 

UPOZORŇUJEME, ŽE PRÁVNĚ ZÁVAZNÝ VÝKLAD MOHOU POSKYTNOUT JEN PŘÍSLUŠNÉ TURECKÉ ÚŘADY. POSKYTOVANÉ INFORMACE NEJSOU V PLNÉM ROZSAHU A JSOU BEZ PRÁVNÍHO ÚČINKU!

INFOMUJTE SE TAKÉ U SVĚHO DOPRAVCE O PODMÍNKÁCH PŘEPRAVY! NEPODCEŇUJTE MOŽNOST ZMĚN ČI SPECIFIK!

VÝŠE UVEDENÉ INFORMACE NEMUSÍ BÝT KOMPLETNÍ ČI PŘESNÉ.

přílohy

Z-20213893413233517935 360 KB PDF (Acrobat dokument) 18.11.2021