
Varování před letními požáry v Chorvatsku
30.07.2024 / 15:58 | Aktualizováno: 01.08.2024 / 17:57
(Archivní článek, platnost skončena 01.08.2024 / 16:00.)
S ohledem na vysoké teploty, které v Chorvatsku během letních měsíců panují a na nedostatek srážek, upozorňujeme naše občany na možnost zvýšeného výskytu požárů prakticky po celém území Chorvatska. Požáry jsou v letních měsících v Chorvatsku relativně běžným jevem, avšak ve většině případů nejsou důvodem k obavám během letní dovolené. Obezřetnost je nicméně vždy na místě.
Našim občanům proto i v těchto situacích doporučujeme registraci do systému Ministerstva zahraničních věcí „Drozd“, prostřednictvím kterého v případech, kdy hrozí nebezpečí, naše občany kontaktujeme.
V případě požáru je zapotřebí v první řadě brát ohled na vlastní bezpečnost a pokud možno se co nejdříve dostat do bezpečné vzdálenosti, odkud je třeba obratem informovat příslušné záchranné složky, a to nejlépe prostřednictvím mezinárodní linky 112. Hašení požáru patří především do rukou profesionálů, proto doporučujeme nevystavovat se zbytečnému riziku a podniknout v nutných případech pouze neodkladné kroky, které neohrozí vlastní zdraví a bezpečnost.
Chorvatsko má velmi dobře organizovaný záchranný systém, jehož součástí jsou kromě dalších složek (policie, záchranná služba, civilní ochrana atd.) i profesionální a dobrovolní hasiči. Důležitou pomocí zejména při hašení rozlehlých lesní požárů jsou hasící letadla, a to 4 letadla Canadair CL-415, dále 6 letadel typu Air Tractor AT-802 a helikoptéra Mi-171Sh. Kromě hasicích letadel jsou využívána i speciální vozidla určená k hašení požárů v nepřístupném terénu, společně s bezpilotními prostředky a systémem kamer s vysokým dosahem a rozlišením. Díky schopnosti rychlé detekce požáru a okamžitému nasazení požárních letadel se tak daří velkou většinu požárů uhasit bez toho, aniž by docházelo k ohrožení zdraví či majetku.
V řadě případů bohužel chorvatským hasičům komplikují práci diváci, kteří pořizují z jejich zásahu videa či fotografie a kteří v rámci snahy o co nejlepší záběr dostávají do ohrožení sami sebe, ale také zasahující záchranáře. Zvláště upozorňujeme na přísný zákaz použití dronů a jiných bezpilotních prostředků na místech, ve kterých probíhá zásah. Drony a jiné bezpilotní prostředky zásadním způsobem ohrožují zejména piloty hasících letadel, kteří se v rámci speciálních manévrů přibližují nad místa zásahu. V případech, kdy dojde k narušení práce hasičů použitím dronů (či jiným závažným způsobem), velmi nekompromisně postupuje i chorvatská policie, která může zahájit trestní stíhání osob, které se takového jednání dopustily.
Pokud se dostanete do blízkosti požáru, doporučujeme všem občanům, aby se bezpodmínečně řídili pokyny záchranných složek. Současně je dobré mít i co nejpřesnější informace o aktuální situaci. Ty v řadě případů poskytnou přímo místní občané (majitelé apartmánů, personál hotelu apod.), dobré je sledovat také ověřené informace z webu Chorvatského hasičského sboru či otevřených zdrojů a místních médií, pro jejichž překlad do češtiny lze využít například automatické překladače.
Pro přehlednost jejich seznam uvádíme níže:
Chorvatský hasičský sbor:
https://hvz.gov.hr/
Noviny a zpravodajské servery:
https://www.jutarnji.hr/
AKTUÁLNÍ SITUACE A POŽÁRY:
Požár v oblasti obce Tučepi (Splitsko-dalmatinská župa)
Dne 30.7.2024 propuknul ve večerních hodinách požár v blízkosti obce Tučepi, nedaleko Makarské, kde hoří tráva a lesní porosty. Silný vítr požár velmi rychle šířil směrem k Národnímu parku Biokovo a jižně směrem k obci Podgora. Vzhledem k tomu, že jde o hustě osídlenou oblast, navíc v sezoně velmi vyhledávanou turisty, byly k hašení požáru okamžitě nasazeny všechny dostupné jednotky hasičů včetně pomoci z ostatních chorvatských žup. Na hašení požáru se podílí přes 250 hasičů s 58 hasícími vozy a očekávají se další posily. Během dne jsou k hašení požáru nasazeny rovněž hasicí letadla typu Canadair a Air Tractor.
Ačkoliv se během dne hasičům dařilo dostat požár pod kontrolu a na místě nebyl otevřený oheň, během večera se vlivem zhoršených povětrnostních podmínek (především změny silného větru) požár opět aktivoval. Požár nyní postupuje hlouběji směrem k Národnímu parku Biokovo, kde hoří lesní porosty v těžko přístupném terénu a rovněž jižním směrem k obci Podgora.
Hasiči využívají bazény domů ve výše položených vesničkách nad Podgorou, které jsou z důvodu hašení částečně evakuovány (Podgora Selo, Marinovići a Šćekić). Uzavřena je rovněž místní komunikace směrem k obci Donja Podgora, kterou využívají hasiči k přístupu na požářiště.
Hasičům se daří požár odklonit od obytných budov a bezprostřední riziko pro zdraví obyvatel či osob nyní nehrozí. V případě zhoršení situace a potřeby evakuace je podle Civilní ochrany připraven Červený kříž poskytnout osobám v nouzi dočasné ubytování. V místě požáru a oblasti na trase Podgora - Živogošće je odpojena elektřina, některé objekty (hotely), které mají vlastní generátory nicméně mohou elektřinou nadále disponovat.
Českým občanům nacházejícím se v oblasti požáru doporučujeme zvýšenou obezřetnost. V případě zhoršení situace pak důrazně doporučujeme řídit se pokyny záchranných složek a nevystavovat se zbytečnému riziku.
Požár v blízkosti obce Skradin (Šibensko-kninská župa)
Ačkoliv byla během dnešního dne situace v oblasti příznivá a hasičům se dařilo požár postupně dostávat pod kontrolu, vlivem změny povětrnostních podmínek se požár v oblasti obce Skradin a Národního parku Krka opět aktivoval. V současné chvíli zasáhl požár plochu o velikosti 1000 ha, kterou tvoří travní porosty a borové lesy. Situace je problematická zejména v oblasti mezi obcemi Rupa, Laškovici, Ićevo a Bratiškovci.
Vzhledem k tomu, že většinu plochy požáru tvoří těžko přístupný lesní terén, zaměří se hasiči především na ochranu oblasti v jejichž blízkosti se nacházejí obytné budovy.
Našim občanům doporučujeme, aby se v současné chvíli vyhnuli cestám či výletům do této oblasti.
V případě ohrožení mohou naši občané využít nonstop nouzovou linku MZV na tel. +420 222 420 222.