english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: @ ZÚ Tokio
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava českého skla a granátu v Tokiu

Ve dnech 11.-13. dubna 2024 proběhla v reprezentačních prostorách Velvyslanectví ČR v Tokiu výstava českého skla a granátu. Výstavu zahájil velvyslanec ČR v Japonsku Martin Klučar, který připomněl dlouhou tradici českého skla v Japonsku, a to i ve vztahu ke světovým výstavám EXPO 1970 a 2025 v Ósace.  
 

Na výstavě se prezentovaly nejen tradiční sklářské výrobky předních českých firem Moser, Caesar Crystalite Bohemia, Egermann, nebo Lötz, ale také současní čeští umělečtí skláři žijící a tvořící v Japonsku: paní Kristýna Venturová a pan Jiří Suchý. Oba čeští umělci posilují povědomí o českém sklářství v Japonsku za úzké spolupráce s místními partnery – Jiří Suchý v tojamském Institute of Glass Art a Kristýna Venturová na tokijské University of the Arts. V rámci akce tak byla představena celá škála tradičních českých dekorativních výrobků ze skla, od ručně foukaných předmětů přes broušené skleněné vázy až po moderní současné koncepty skleněných plastik.

Japonsko patří dlouhodobě mezi významné odbytiště zejména pro luxusní české sklářské výrobky, a to i pro náklonnost, kterou Japonci mají pro průzračnost skla, kdy obdivují hru světla, stínů a efektů, které splynou s okolím, aniž by ho narušily. A protože má české sklo v Japonsku už desítky let velmi dobrý zvuk, projevuje se to nejen na řadě výstav českých výtvarníků, ale také na tom, že si japonští zákazníci české sklo rádi kupují. Akce tak vhodně přispěla k obecné propagaci značky českého skla v zemi mezi diplomatickou komunitou, obchodními partnery i širší veřejností.

Další významnou součástí výstavy byla prezentace kolekce šperků od Granátu Turnov. Zástupci společnosti nejen představili s velkým úspěchem produkty potenciálním zákazníkům, ale absolvovali také řadu B2B jednáním o možné spolupráci s místními obchodníky. Předseda České obchodní a průmyslové komory v Japonsku (CCCIJ) Roman Watanabe navíc během slavnostního zahájení výstavy oznámil, že se Granát Turnov stal novým členem komory, což je dalším potvrzením ambicí společnosti na japonském trhu.

Galerie


2024-04 Czech Glass and Jewellery Exhibition