
Podpis smlouvy o účasti na EXPO 25 v Ósace je také šancí pro zviditelnění českých firem v Japonsku
16.11.2022 / 09:15 | Aktualizováno: 17.11.2022 / 09:48
Generální komisař české účasti na EXPO 2025 v Ósace Ondřej Soška na mezinárodním plánovacím zasedání pořadatelů nadcházející světové výstavy podepsal dne 25. října 2022 za přítomnosti japonského ministra pro EXPO 25 Šindži Inouea, generálního komisaře světové výstavy Kodžiho Hanedy a generálního tajemníka Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) Dimitriho Kerkentzese účastnickou smlouvu. Potvrzením české účasti se tak ve střednědobém horizontu otevírají i zajímavé možnosti k prezentování českých produktů a technologií na japonském trhu.
Hlavní téma nadcházející světové výstavy, která bude probíhat v japonské Ósace od dubna do října 2025, je Designing Future Society for Our Lives s podtématy Saving Lives, Empowering Lives a Connecting Lives. Výstava bude v těchto směrech využita k prezentování nejnovějších technologií jako umělá inteligence, internet věcí, robotika a bezuhlíkové zdroje energií. Ty by měly reagovat na nejvážnější současné výzvy současnosti jako klimatická změna, ale také napomáhat zvyšování kvality života.
Japonští pořadatelé očekávají, že by EXPO 2025 v Ósace, na kterém již účast přislíbilo více než 100 zemí a mezinárodních organizací, mohlo navštívit kolem 28 mil. účastníků. Zapojení do českého pavilonu tak otevírá současně možnost oslovit široký okruh především japonských návštěvníků. Za připomenutí stojí, že při poslední světové výstavě v Ósace v r. 1970 patřil československý pavilon k nejnavštěvovanějším a velká očekávání jsou spojena i s touto účastí.
Koncept české účasti v Ósace
Česká republika byla jednou z prvních osmi zemí, které podepsaly účastnickou smlouvu, jenž vedle samotného oficiálního potvrzení určuje podmínky účasti a pozemek s rozlohou zhruba 1 000 metrů čtverečních, na kterém bude stát národní pavilon.
K podpisu účastnické smlouvy ČR také připravila koncepci českého národního pavilonu zpracovanou generálním komisařem Ondřejem Soškou. Jeho záměrem bude mj. představit české dovednosti ve vybraných technologických odvětvích jako ICT, biotechnologie nebo herní průmysl. Pavilon by měl být také měl být „chytrou“ a energeticky i ekologicky udržitelnou budovou se zakomponovanými a pro návštěvníky viditelnými elementy smart city.
Český pavilon byl ale neměl sloužit jenom k výstavám a prezentování českých řešení. Předpokládá se, že bude také místem k byznysově zaměřeným akcím jako např. česko-japonské obchodního fóra a prostorem pro B2B jednání s japonskými partnery.