
Další česká technologická mise navštívila Japonsko
28.05.2018 / 12:29 | Aktualizováno: 05.06.2018 / 03:08
Ve dnech 21. 5. až 25. 5. 2018 se uskutečnila další ze seriálu pravidelných technologických misí do Japonska, která byla letos zaměřena na témata optiky, fotoniky, optometriky a laserových technologií. Mise byla sestavena a její program zorganizován ve spolupráci agentury CzechInvest a Velvyslanectví České republiky v Tokiu a byla finančně podpořena z prostředků CzechInvestu, MZV ČR, MO ČR a Úřadu vlády ČR v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie. Program této mise zahrnoval prezentace možností spolupráce na výzkumných a průmyslových projektech přímo v sídlech předních japonských firem, zaměřených zejména na výrobu přístrojové techniky a elektroniky, dále návštěvy akademických a výzkumných pracovišť a také dva semináře s detailními prezentacemi českých firem a technologií.
V čele technologické mise stál doc. Jiří Krechl, vedoucí Oddělení podpory výzkumu, vývoje a inovací agentury CzechInvest, a jejími členy dále byli vedoucí představitelé Technologické agentury ČR, Fyzikálního ústavu Univerzity Karlovy, Českého optického klastru, centra HiLase a předních českých firem z tohoto oboru Meopta a CRYTUR. Misi po celou dobu programu doprovázeli ředitel tokijské kanceláře CzechInvestu Jiří Fusek a obchodně-ekonomický rada Velvyslanectví ČR v Tokiu Stanislav Beneš.
Intenzivní program technologické mise zahrnoval návštěvu pěti japonských měst (Tokio, Osaka, Kjóto, Hamamatsu a Hitachi) a prezentace možností spolupráce na výzkumných a průmyslových projektech v sídlech předních japonských firem zaměřených jak na výrobu samotné přístrojové techniky, tak i na výrobu elektroniky, jako jsou Horiba, Panasonic, Shimadzu, Hamamatsu Photonics, JEOL a Hitachi High-Tech. Dále byly uskutečněny návštěvy akademických a výzkumných pracovišť (Osaka University, Industrial Research Institute of Shizuoka a Graduate School for the Creation of New Photonics Industries) a také dva prezentační semináře (v prostorách Kyoto Research Park a v prostorách Velvyslanectví ČR v Tokiu). Oba tyto semináře byly hojně navštíveny lokálními odborníky a všemi účastníky velmi vysoko hodnoceny.
Česká republika má dlouholetou tradici ve výrobě a vývoji optických elementů – ať už pro laserové opracovávání materiálů, optomechanické sestavy, kontrolu kvality ve výrobě či vysoce přesné kovoobrábění. Zároveň je globální velmocí ve vývoji vědeckých přístrojů, a to především pro zobrazování (vyrábí se zde přibližně 30% světové produkce elektronových mikroskopů). K dalším oblastem možné spolupráce patří produkce monokrystalů či strukturování materiálů metodou elektronové litografie na nano-úrovni.
V posledních letech bylo v ČR investováno značné množství prostředků do vybudování nové výzkumné infrastruktury v okolí Prahy zaměřené na lasery s globálně unikátními parametry. Centra ELI a HiLase jsou, každé ve své specifické oblasti, nejlépe vybavená pracoviště na světě. Zejména centrum HiLase je kromě vědecké spolupráce silně zaměřeno také na praktické aplikace svých výsledků a na spolupráci s průmyslem. Toto know-how je využitelné v široké škále oborů, zejména v elektrotechnickém průmyslu např. ve výrobě polovodičů.
Z uskutečněných jednání a návštěv v rámci této mise vyplynul oboustranný zájem na navázání i rozšiřování spolupráce mezi českými i japonskými firmami a institucemi v těchto technologicky vyspělých odvětvích.
Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Tokiu