„Bohemistika 35“ - setkání bohemistů z Japonska, Jižní Koreje a Tchaj-wanu při příležitosti 35. výročí katedry bohemistiky Tokijské univerzity mezinárodních studií
22.06.2026 / 07:07 | Aktualizováno: 22.06.2026 / 10:00
Ve dnech 19. až 21. června 2026 se na Tokijské univerzitě mezinárodních studií uskutečnilo sympozium „Bohemistika 35“ připomínající 35. výročí založení katedry bohemistiky Tokijské univerzity mezinárodních studií. Setkání se účastnili profesoři, studenti a alumni z Japonska, Jižní Koreje a Tchaj-wanu.
Sympozium „Bohemistika 35“ bylo společnou akcí Velvyslanectví ČR v Tokiu, Tokijské univerzity mezinárodních studií, Velvyslanectví ČR v Soulu, České ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-pej a CzechTourism Japonsko s působností pro Tchaj-wan, za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Slavnostní zahájení se konalo v podvečer dne 19. 6. 2026 v reprezentačních prostorách Velvyslanectví ČR v Tokiu. Hosty přivítal a úvodní slovo pronesl velvyslanec Martin Klučar. Ocenil v něm „dlouhodobou podporu, které se dostává výuce českého jazyka ze strany Tokijské univerzity mezinárodních studií, a zvláště pak ze strany jejího vedení“. Dále uvedl, že „katedra bohemistiky za 35 let svého působení vychovala generace japonských odborníků se vztahem k českému jazyku a české kultuře, kteří nyní přispívají k rozvoji česko-japonských vztahů v akademické, překladatelské, kulturní, diplomatické a obchodní oblasti, ale i v osobní rovině“. Osobně dále ocenil i „úsilí všech těch, kdo se vydali cestou učení se tohoto obtížného jazyka“.
Na jeho slova navázal zdravicí p. Nobuo Haruna, rektor Tokijské univerzity mezinárodních studií, který připomněl odkaz zakladatele katedry českého jazyka profesora Eiichi Chino, a vyzdvihl důležitost českého jazyka pro další rozvoj vzájemných akademických a kulturních vztahů mezi Japonskem a Českou republikou.
Hosté pozdravil prostřednictvím video zdravice rovněž p. Jiří Krátký, zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Ve svém projevu vyzdvihl symboliku toho, že „zatímco v Evropě – na Frankfurtském knižním veletrhu - skrze literaturu budeme otevírat nové obzory, tak ve Východní Asii oslavujeme tradice, které pomyslně mosty úspěšně staví již tři a půl dekády“.
Ve slavnostní večer na velvyslanectví byla pro hosty nachystána tradiční česká kuchyně, CzechTourismem připravený znalostní kvíz o České republice a studentské kytarové vystoupení, v rámci něhož zazněla i píseň Karla Kryla v češtině!
Následující dny, 20. a 21. 6. 2026, Bohemistické sympozium pokračovalo v prostorách Tokijské univerzity mezinárodních studií odbornými přednáškami řazenými do bloků jako např. literatura, lingvistika a historie. V rámci přednášejících vystoupili např. profesor Kenichi Abe, japonský bohemista a nositel ocenění Premia Bohemica 2025, či bývalá vedoucí katedry bohemistiky na Tokijské univerzity mezinárodních studií profesorka Kumiko Kanazashi.
Sympozia „Bohemistika 35“ se dále účastnili zástupci kateder bohemistiky z dalších východoasijských univerzit, profesorka Melissa Shi-hui Lin z National Chengchi Univerzity v Tchaj-pej a emeritní profesor Kiyuchin Kim z Hankuk University of Foreign Studies v Soulu, spolu se svými studenty a alumni. Katedru bohemistiky Tokijské univerzity mezinárodních studií reprezentovali profesor Taku Shinohara a profesorka Markéta Bruna Gebhartová.
Díky účasti zástupců tří bohemistických kateder byly vzájemně sdíleny zkušenosti s výukou českého jazyka v rámci Japonska, Jižní Koreje a Tchaj-wanu. Do diskuse se aktivně zapojili i studenti. Tato výměna byla pro všechny zúčastněné velmi obohacující. Přednášky byly také přenášeny on-line živě širšímu publiku.
Na závěr sympozia "Bohemistika 35" se konalo i neformální setkání bohemistů po 35 letech, jež přineslo zajímavá potkání se a opětovná navazování kontaktů. Milé bylo, že jednací řečí byla většinou čeština!