
Vzpomínková ceremonie v Darney
29.06.2019 / 14:00 | Aktualizováno: 08.04.2020 / 14:35
Dne 29. června 2019 se v Darney uskutečnily oslavy a ceremonie u příležitosti 101. výročí uznání nároků Čechů a Slováků na vlastní stát ze strany Francie.
Ceremonie se konala za účasti armádního generála v.v. Emila Bočka místopředsedy Československé obce legionářské, válečného veterána 2. světové války, pilota RAF. Dále za účasti zplnomocněnkyně ministerstva pro válečné veterány paní Aleny Netolické, velvyslance České republiky ve Francii pana Petra Druláka, velvyslance SR ve Francii pana Igora Slobodníka, zástupce ředitele Krajského vojenského velitelství v Pardubicích, podprefekta regionu Neufchâteau, starosty města Darney, přidělence obrany České republiky plk. gšt. Jaroslava Sejpky a jeho zástupce mjr. Petra Učíka, přidělence obrany SR plk. Petera Knánika, příslušníků české a francouzské armády i asociací (Československé obce legionářské, Sokol de Paris, Československých dobrovolníků ve Francii, aj.).
Pro Českou republiku má toto místo z pohledu státnosti hluboký význam. Na pláni u Darney nastoupilo 30. června 1918 na 6 000 vojáků Československé střelecké brigády ke složení přísahy a k převzetí bojového praporu z rukou francouzského prezidenta Raymonda Poincarého, za účasti tajemníka Československé národní rady dr. Edvarda Beneše. Ten také oznámil před nastoupenými vojáky, že Francie uznává nároky Čechů a Slováků na samostatný stát.
V rámci letošních oslav proběhlo v Darney několik akcí. Vše bylo zahájeno přivítáním delegací České republiky a Slovenské republiky na radnici města, následovalo položení květin u pomníku Václava Havla a hlavním aktem dne byla ceremonie u československo – francouzského památníku na místě bývalého tábora Kléber.
Významní hosté uctili památku vojáků československé střelecké brigády vzpomínkou a položením květin.
Poté se delegace přesunuly k uctění památky prvního československého prezidenta. Položili květiny u domu s pamětní deskou T. G. Masaryka, který navštívil Darney v prosinci 1918, aby zde pozdravil československé vojáky a poděkoval jim za jejich bojové úspěchy a nasazení v průběhu 1. světové války, které významným způsobem přispěly ke vzniku nezávislého Československa.
V rámci letošních oslav došlo k odhalení nového pomníku Milana Rastislava Štefánika u místního muzea a uctění jeho památky vzpomínkou a položením květin.
V závěru akce byli všichni přítomní hosté pozváni na slavnostní recepci pořádanou českou stranou. Velvyslanec Petr Drulák v rámci recepce předal Vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany České republiky synu Generála Louis-Eugène Fauchera panu Eugène Vaclav Fauchera.
O významu, jaký byl a je tomuto aktu historicky přisuzován, svědčí i skutečnost, že rozkazem prezidenta České republiky ze dne 7. února 2002 se 30. červen stal Dnem ozbrojených sil České republiky.