Francouzská Polynésie
30.08.2007 / 09:35 | Aktualizováno: 23.09.2009 / 21:04
(Archivní článek, platnost skončena 13.09.2015.)
Francouzská Polynésie (francouzsky: Polynésie française) je zámořská správní korporace (zkratka COM) Francie v Oceánii tvořená mnoha ostrovy. Zároveň má (v praxi jen symbolické - Francouzská Polynésie je francouzským zámořským územím s autonomním statutem a vlastní vládou) postavení zámořského státu v rámci republiky. Leží v jižním Tichomoří, rozkládá se na ploše 4 000 000 km2, ač celková plocha pevné země (118 ostrovů) je jen 3500 km2, a žije zde kolem 220 000 obyvatel.
Úřední název: Polynésie française
Hlavní město: Papeete
Úřední jazyk: francouzština
Měna:CFP frank (XPF)
Státní zřízení: francouzské zámořské území
Rozloha (km²): 4 198
Počet obyvatel: 260 tisíc
Národnostní složení: Polynésané (78%), Číňané (12,2%), Francouzi (9,8%)
Francouzská Polynésie je francouzským zámořským územím s autonomním statutem a vlastní vládou. Má postavení zámořského státu v rámci Francouzské republiky, v praxi spíše symbolické. Polynésie leží v jižním Tichomoří a skládá se ze 118 ostrovů, členěných do několika skupin, na rozloze téměř 4 000 000 km². C elková plocha pevniny však činí pouhých 3500 km².Nejznámějším a nejlidnatějším z ostrovů je Tahiti ve skupině Společenské ostrovy (Ostrovy společnosti) s hlavním městem Papeete.
Podmínky pro vstup
Cestovní pas platný ještě šest měsíců po návratu je povinný. (Většina leteckých společností však nabízí spojení západním směrem a pro mezipřistání v Kalifornii budete potřebovat americké vízum).
Státní příslušníci zemí evropské unie mohou pobývat bez víza 3 měsíce.
Časové pásmo: GMT - 10
Celní předpisy
Veškeré dovezené zboží musí být procleno a příslušné poplatky zaplacené celnímu úřadu.
Určité zboží podléhá zvláštním předpisům. Dovoz ovoce a zeleniny je zakázán. Bližší informace najdete na : www.douane.gouv.fr
Měna a banky
Měna používaná ve Francouzské Polynésii je tichomořský frank (F CFP), který je pevně vázán na Euro. Kurz je v poměru 1 € = 119,33 F CFP.
Rovněž jsou akceptovány mezinárodní platební karty, cestovní šeky a valuty.
Směnárny provozují mezinárodní banky.
Zdravotní předpisy
Není povinné žádné očkování, výjimku tvoří cestující z rizikových zemí (informace u leteckých společností). Malárie ani žlutá zimnice se ve Francouzské Polynésii nevyskytují.
Pouze se může objevit nemoc "dengue" neboli tropická chřipka, přenášená komáry.
Zdravotnictví je více než uspokojující a srovnatelné s metropolitní Francií, na ostrově Tahiti jsou zdravotnické služby na velmi vysoké úrovni.
Důležitá telefonní čísla
Policie : 17
Hasiči : 18
Lékařská pohotovost : 15
S.O.S lékař : 42.34.56
Lékař a lékárna mající pohotovost : 47.01.47
Nemocnice - Mamao : 42.01.01
Turistické informace
Tahiti Tourisme
Directrice Générale : Dany Panero
SIEGE CENTRAL DE PAPEETE
Immeuble Paofai, Bâtiment D - Boulevard Pomare
Tel.(689) 50 57 00
Fax. (689) 43 66
B.P. 65 PAPEETE - TAHITI
Doprava
Cesta do Polynésie vede přes Faaa - mezinárodní letiště na ostrově Tahiti. Přistává zde celá řada leteckých společností, z Evropy zejména francouzští přepravci Air France, AOM, dobré spojení nabízí Air New Zealand. Z Ameriky lze letět s Hawaiian Airlines, Quantas a s první místní společností: Air Tahiti Nui. Zajímavé spojení je s Lan Airlines, protože s touto společností můžete pokračovat v letu přes Velikonoční ostrov do Jižní Ameriky.
Podnebí
Podnebí na Polynéských ostrovech je tropické, velmi slunečné, dosahující téměř 3000 hodin slunce za rok. Teploty jsou stále velmi příjemné a ochlazuje je pravidelný vítr vanoucí z Tichého oceánu. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje okolo 27 ° C, teplota vody lagun 26 ° C.
Z běžného života
Voda z kohoutku je pitná pouze ve městě Papeete a na ostrově Bora Bora. Na ostatních ostrovech je potřeba se informovat.
V přírodě téměř nehrozí žádné nebezpečí, v celé oblasti nejsou hadi, jedovatí pavouci či šelmy.
sledujte nás na