français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dopravní předpisy – některá specifika

 

Ve Francii je od 1. července 2018 maximální rychlost na silnicích mimo obec snížena na 80 km/h!

 

Evropský řidičský průkaz je ve Francii uznáván po celou dobu jeho platnosti.

Problematice bezpečnosti silničního provozu se věnuje portál SECURITE ROUTIERES. Zde je i přehledná tabulka omezení rychlosti na různých druzích komunikací.

Užitečné informace lze nalézt též na portálu francouzské veřejné správy Service-Public.fr.  v kapitole Transports - Infractions routières.

 

Povinná výbava vozidla

Informaci o povinné výbavě vozidla naleznete na portálu francouzské veřejné správy Service-Public.fr.

Vozidlo musí být vybaveno:

  • Homologovanou reflexní vestou s označením CE. Vesta musí být uvnitř vozidla na místě, které je při vystupování z vozidla snadno přístupné.
  • Výstražným trojúhelníkem s označením E 27 R. Trojúhelník musí být uvnitř vozidla.
  • Alkohol testerem (fr. éthylotest). Tester může být digitální či chemický, ale musí být označen normou NF, a to NF X 20 702 pro chemické testery či  NF X 20 704 testery elektronické. Je možné jej běžně zakoupit u čerpacích stanic či v lékárnách.


Zákaz používání antiradarů

Používání tzv. antiradarů je ve Francii zakázáno článkem R413-15 zákona o silničním provozu (Code de la route). Zákon současně zakazuje používat navigační zařízení upozorňující na výskyt radarů. Zákon však nezakazuje používat navigační zařízení upozorňující na tzv. nebezpečné zóny, což jsou místa, kde radary bývají často umístěny.

Řidičům, kteří užívají navigační zařízení ve Francii, se doporučuje kontaktovat výrobce, který by měl určit, jaké mapy a jaké nastavení je třeba v navigačním zařízení zvolit. Při případné kontrole je třeba prokázat, že řidič doporučení výrobce respektoval.

Za užívání detektoru radarů hrozí pokuta a zabavení navigačního zařízení.


Zákaz používání mobilních telefonů a jiných přístrojů vydávajících zvuk

Řidič žádného vozidla nesmí ve Francii používat takové zdroje zvuku, které je nutno držet v ruce nebo které se nosí na uchu (tedy jsou na uchu zavěšeny nebo jsou do něho zasunuty – sluchátka, headsety ap.). Zákaz neplatí pro audiosystémy v automobilech a systémy integrované do homologované přilby.


Zákaz používání tmavých skel

Čelní skla a přední boční skla musejí být dostatečně průhledná, a to zevnitř i z venku vozidla. Skla musejí umožnit průnik minimálně 70 % světla. Skla nesmějí nijak deformovat barvy ani tvary předmětů.


Pravidla pro motocykly

Oficiální informace o vybavení motocyklů a tříkolek určené veřejnosti naleznete na portálu francouzské veřejné správy Service-Public.fr v odkazu:

Problematice bezpečnosti provozování motocyklů ve Francii je dále věnována následující webová stránka:  http://moto-securite.fr/

V kapitole Droit de la moto je velmi podrobně popsáno, jaké právní normy se na motocykly vztahují. Jsou zde popsány i platné normy pro užívání přilby, rukavic i reflexních prvků.

V zásadě platí, že uživatelé motocyklů a tříkolek o objemu válců nad 125 cm3 musí být ve Francii vybaveni reflexní vestou nebo bundou s reflexními pruhy. Přilba musí být vybavena čtyřmi reflexními nálepkami (vpředu, vzadu, vpravo a vlevo).

Každý řidič motocyklu či tříkolky musí mít v odkládacím prostoru motocyklu reflexní vestu, kterou má použít v případě poruchy či nehody.

 

Cestování autem nebo na motorce