français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Francie - platí 2. stupeň bezpečnostní hrozby, teroristické útoky, atentáty : "Vigipirate:sécurité renforcée – risque attentat "

Upozorňujeme, že  stupeň bezpečnostní hrozby byl upraven na tzv. „Vigipirate: sécurité renforcée – risque attentat “, neboli vysoká hrozba teroristických útoků, jenž posiluje pravomoci bezpečnostních složek. V celé Francii byla výrazně posílena bezpečnostní opatření. Jedná se tudíž o druhý nejvyšší stupeň hrozby. Z praktického hlediska českého turisty nedochází ke změnám v obezřetnosti vůči svému okolí.

I nadále doporučujeme dbát zvýšené obezřetnosti. V případě, že budete svědkem něčeho podezřelého, informujte neprodleně francouzskou policii.

Hlídejte si zejména své zavazadla, nenechávejte je bez dozoru. Rovněž si všímejte opuštěných zavazadel jiných osob a upozorněte na ně.

V důsledku zvýšené ostražitosti v nedávné minulosti docházelo k mnoha uzavírkám a evakuacím letišť a památek (včetně již několikrát Versailles, Louvre) z důvodů anonymních hlášení bombových nástrah. K výstrahám může docházet po celé zemi. Policie musí reagovat a místo vyklidit. Řiďte se důsledně pokyny místních bezpečnostních složek i úřadů a sledujte aktuální situaci v místních médiích a informačních sítích.

Odkaz na webové stránky Generálního sekretariátu pro obranu a národní bezpečnost: Vigipirate | SGDSN

 

Vigipirate- na co si dávat pozor a jak se chovat v případě teroristického útoku (PDF, 324 KB)

Stručný souhrn:

Při podezření na radikalizovanou osobu volejte zdarma číslo 0800005696. Při útoku a nebezpečí je nutno volat 112 nebo 17. Při útoku ve vlaku či metru volejte 3117 nebo pošlete sms na číslo 31 177. Jste-li svědky či součástí teroristického útoku, snažte se utéci, varujte ostatní, snažte se ukrýt (pozor na okna) a ihned ztište svůj mobilní telefon, včetně vibračního režimu. Mobil nevypínejte. Jakmile to půjde, volejte policii.

Rady českého Ministerstva vnitra k otázkám terorismu a všímavosti:

https://www.policie.cz/clanek/kopie-terorismus