česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

Technologická cestovní mapa IEA k využití vodíku a palivových článků v energetickém sektoru

Koncem června 2015 vydala Mezinárodní energetická agentura (IEA) Technologickou cestovní mapu, která se zabývá využitím vodíku a palivových článků z hlediska energetického sektoru.

 

Vodík je flexibilním nosičem energie, který může být vyráběn z libovolného primárního zdroje energie, což může přispět ke zvýšení energetické bezpečnosti a diverzifikaci zdrojů energie. Vodík je využitelný v řadě aplikací, hlavně v průmyslu, ve skladování energie nebo v kombinované výrobě tepla a elektřiny, v palivových článcích, při rafinaci a hydrogenaci ropy, v metalurgickém a elektrotechnickém průmyslu. Rovněž se používá v pozemní, letecké, námořní a říční dopravě, další možností využití jsou např. přenosná zařízení.

Využití vodíku může mít důležitý přínos také pro snížení emisí v energetickém sektoru a řešení klimatických změn.  

Schéma fungování energetického systému

v současnosti / bez využití vodíku

s využitím vodíku

Zdroj: IEA Technology Roadmap: Hydrogen and Fuel Cells

Hlavní překážky pro široké uplatnění vodíkových technologií a technologií palivových článků jsou finanční náklady včetně investičních rizik a bezpečnostní rizika (výbušnost směsi vodíku se vzduchem a rizika spojená se skladováním, přepravou a manipulací s vodíkem). IEA odhaduje, že pro rozšíření elektrických vozidel s palivovými články do roku 2050 budou na vybudování vodíkové infrastruktury potřeba náklady ve výši 900 – 1900 USD za každé vozidlo.

Cestovní mapa obsahuje doporučení konkrétních opatření a aktivit nejen pro vlády, ale i pro soukromý sektor, finanční instituce, výzkumné instituce a univerzity, které bude potřeba učinit pro řešení výzev jako např. využití finančních nástrojů na podporu investic na vývoj vodíkových technologií, mezinárodní spolupráci v rámci programů technologického vývoje včetně Implementační dohody IEA zaměřené na vodíkové technologie a technologie palivových článků, harmonizaci bezpečnostních předpisů a standardů pro přepravu a distribuci vodíku.