česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

19. týden - 8. až 12. května

Rada OSN pro lidská práva, pod vedením předsedy RLP velvyslance Václava Bálka, 11. května ukončila své 36. zvláštní zasedání k dopadům probíhajícího konfliktu v Súdánu na lidská práva. Rada odsoudila všechna porušení a zneužití lidských práv a mezinárodního humanitárního práva, kterých se od začátku bojů dopustily všechny strany konfliktu, a zároveň rozšířila mandát ustanoveného experta Vysokého komisaře pro lidská práva v Súdánu. ČR spolu se všemi členskými státy EU iniciativu podpořila.

Ve dnech 1. až 12. května proběhlo 43. zasedání univerzálního periodického přezkumu (UPR). Jedná se o mezivládní mechanismus hodnotící stav lidských práv členských zemí OSN. ČR se tento týden zapojila se svými doporučeními do přezkumu Černé Hory, Spojených arabských emirátů, Izraele a Srbska.

Generální ředitel WHO (GŘ) souhlasil s vyjádřením příslušného odborného výboru a zrušil další stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC) k mpox (dříve opičí neštovice). PHEIC spočívá v koordinované reakci států. GŘ nicméně doporučuje, aby byly státy nadále opatrné.

Ve dnech 8. a 9. května proběhlo druhé letošní zasedání Generální rady WTO. Zasedání proběhlo na pozadí intenzivních vyjednávání možných výstupů nadcházející 13. Ministerské konference (únor 2024, Abú Dhabí). Generální ředitelka Ngozi avizovala záměr uspořádat v červenci v Ženevě dvoudenní zasedání vyšších úředníků, které by mělo dodat přípravě ministerské konference praktický i politický impulz.