česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

18. týden - 1. až 5. května

Generální ředitel (GŘ) Světové zdravotnické organizace (WHO) souhlasil s vyjádřením příslušného odborného výboru a zrušil stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC) ke COVID-19. Ten spočívá v koordinované reakci států. GŘ nicméně doporučil udržet si nárůst národních kapacit a připravovat se na další budoucí mimořádné stavy. Očkování proti COVID-19 má být začleněno do očkovacích programů a státy mají pokračovat v podpoře výzkumu se zaměřením na COVID-19. GŘ nadále ve vztahu COVID-19 hovoří o pandemii.

Od 1. do 12. května probíhá 43. zasedání univerzálního periodického přezkumu (UPR). Jedná se o mezivládní mechanismus hodnotící stav lidských práv členských zemí OSN. ČR se tento týden zapojila se svými doporučeními do přezkumu Botswany, Francie, Mali a Rumunska. Zároveň byla ČR jednou ze tří zemí dohlížejících na zprávu z přezkumu Tongy.  

Ve WTO 2. května v rámci série tzv. prezidentských přednášek vystoupil prezident Botswany M. Masisi. Ve své přednášce mj. zdůraznil význam obchodu pro rozvoj, ale také nutnost aby mnohostranná obchodní pravidla podporovala cíle industrializace Afriky. 

WTO spustilo online registrace na letošní Veřejné fórum. Tato tradiční série seminářů a workshopů pro odbornou i laickou veřejnost, diskutující širší souvislosti obchodu a udržitelného rozvoje, se uskuteční v termínu 12.-15. září a ponese podtitul “je čas na činy”.