10. týden - 6. až 10. března
10.03.2023 / 17:01 | Aktualizováno: 10.03.2023 / 17:02
Proběhl 2. týden jarního zasedání Rady OSN pro lidská práva (RLP). Na programu byla mimo jiné obecná debata s vysokým komisařem k jeho výroční zprávě. Komisař hovořil o znepokojující lidskoprávní situaci ve více než 40 zemích, včetně Ukrajiny, Ruska, Číny, Íránu. Za jedny z nejvíce palčivých problémů označil diskriminaci, včetně LGBTIQ, chudobu, omezení občanské společnosti a klimatickou krizi. V debatě vystoupila rovněž ČR. Ve svém projevu ocenila dosavadní proaktivní přístup vysokého komisaře a jeho pozornost věnovanou Ukrajině. Potvrdila finanční i politickou podporu ČR jeho úřadu, zvláště v roce českého předsednictví RLP a výročí Všeobecné deklarace lidských práv. Reagovala také na informace vysokého komisaře o Ukrajině, Nikaragui, Afghánistánu, Súdánu a Eritreji. Rusko ve svém projevu zmínilo ČR mezi státy, které podle něj porušují lidská práva. V rámci svého práva na odpověď pak určitým státům, včetně ČR, vytklo konkrétně ničení památníků hrdinů 2. světové války a nenávistné protiruské projevy. V rámci zasedání se uskutečnily také samostatné debaty k Afghánistánu, Nikaragui, Myanmaru, či Jižnímu Súdánu. Vedle toho probíhala jednání k návrhům rezolucí, včetně k Bělorusku, Ukrajině, Myanmaru, KLDR, Íránu, či Nikaragui, jakož i k rezolucím tematickým, včetně k lidskoprávním obráncům či menšinám.
Stálý představitel ČR průběžně předsedal jednáním 52. zasedání RLP, včetně dialogu s vysokým komisařem OSN pro lidská práva Volkerem Türkem, zvláštním zpravodajem OSN k Afghánistánu nebo experty OSN k Nikaragui.
9. března se ve WTO uskutečnilo Obchodní fórum pro standardy dekarbonizace, zaměřené na oblast hutního a ocelářského průmyslu. Akce, za účasti zástupců průmyslu, mezinárodních organizací, i akademického sektoru, potvrdila technické možnosti dekarbonizace tohoto energeticky náročného odvětví. Jedním z předpokladů k tomu jsou však rovné konkurenční podmínky a vzájemně kompatibilní regulatorní přístupy, mj. k otázce zdanění uhlíku. WTO může hrát důležitou roli v zajišťování souladu a transparentnosti těchto přístupů.
K příležitosti letošního mezinárodního dne žen uspořádalo WTO veřejnou konverzaci mezi Generální ředitelkou WTO Ngozi Okonjo-Iweala a prezidentkou ECB Christine Lagarde k otázkám obchodu, globalizace a inkluzivity. V diskusi rezonovaly mj. obavy z protekcionistických tendencí a význam otevřeného obchodu pro zajištění prosperity zranitelných skupin společnosti, včetně žen.
Nejméně rozvinuté země světa (LDCs) ohrožuje prohlubování digitální propasti. Aktuální zpráva ITU „Facts and Figures: Focus on Least Developed Countries“ upozorňuje na přetrvávání digitální genderové propasti v nejméně rozvinutých zemích (LDCs). Méně než polovina mladých lidí (15 až 24 let) a jen něco málo přes čtvrtinu populace ve venkovských oblastech v LDCs byla v roce 2022 online.