česky  english 

rozšířené vyhledávání

Veřejné a kulturní aktivity k výročím 2018 v Ženevě

V roce 2018 si připomínáme řadu významných výročí spojených s osudy naší republiky. K nejvýznamnějším patří 100 let od vzniku samostatného Československa, 50. výročí Pražského jara a 25 let od vzniku České republiky a Slovenské republiky.

Stálá mise České republiky při OSN v Ženevě, ve spolupráci se Stálou misí Slovenska při OSN v Ženevě, krajany ze spolku Beseda Slovan, švýcarskou pobočkou Nadace Olgy Havlové a dalšími partnery plánuje uspořádat několik akcí, která výročí roku 2018 v Ženevě připomenou.  

Pro více informací o výročích roku 2018 obecně, doporučujeme navštívit stránky "Společné století".


 

Rok 1968 ve vzpomínkách nejen ženevských Čechů a Slováků


Kdy: 11. dubna 2018

Kde: 20, Chemin des Crêts-de-Pregny, Chambésy

Kontakt: mission.geneva@embassy.mzv.cz

Touto akcí bychom si rádi připomněli atmosféru „magického roku“ 1968 a události „pražského jara“, které bohužel vyústily v okupaci Československa a následnou emigraci desítek tisíc Čechů a Slováků. Mnozí z nich zakotvili ve Švýcarsku, také zde v Ženevě a okolí, a někteří se zúčastní tohoto setkání. Věříme, že jejich životní příběhy posluchače zaujmou a budou inspirovat diskusi, která může volně pokračovat i během následné recepce.  

Akci pořádá Stálá mise ČR ve spolupráci a Beseda Slovan.


 

Znovuodhalení památníku Jana Masaryka a připomínka 50 let od emigrace po roce 1968


Kdy: AKCE BYLA ODLOŽENA NA ROK 2019

Kde: Villa Rigot, Av. de la Paix, Ženeva

Kontakt: jarohavelka@gmail.com, pierre.allan@unige.ch

Jan Masaryk byl nejen ministrem zahraničních věcí Československa, ale také prvním poválečným prezidentem Světové federace sdružení pro Spojené národy (WFUNA). 70 let od jeho úmrtí v roce 1948 a 50 let od událostí srpna 1968 bude poblíž Villy Rigot, kde WFUNA sídlila, znovuodhalen renovovaný památník Jana Masaryka. U památníku bude položena děkovná deska švýcarskému lidu za poskytnutí nového domova mnohým krajanům, kteří do Švýcarska emigrovali po roce 1968.

Akci pořádá Nadace Jan Masaryk a Beseda Slovan a ve spolupráci s WFUNA a Městem Ženeva.


 

Koncert v česko-slovenském salónku OSN a připomenutírole Československa v OSN


Kdy: 17. října 2018

Kde: Palais de Nations, Ženeva

Kontakt: pm.geneva@mzv.sk

Český a slovenský salónek, jehož dekorace byla darem vlády Československa v roce 1937, se nachází v jižním křídle Paláce národů v Ženevě. Úřadovna OSN jej dodnes využívá k důležitým diplomatickým jednáním. Salónek je ideálním prostorem pro připomenutí předválečné role Československa ve Společnosti národů. Společenský a hudební večer bude určen především pracovníkům OSN a dalších mezinárodních organizaci v Ženevě.

Akci pořádá Stálá mise Slovenska ve spolupráci se Stálou misí ČR a Úřadovnou OSN v Ženevě.

Vstup pouze na osobní pozvání.


 

Slavnostní koncert a recepce ke 100. výročí vzniku Československa


Kdy: 30. října 2018

Kde: WIPO, Chemin des Colombettes, Ženeva

Kontakt: mission.geneva@embassy.mzv.cz

Na úvod večera bude připomenuto sté výročí založení Československa, role Ženevy při prosazování myšlenky československé státnosti a aktivity prvních představitelů Československa ve Společnosti národů. V rámci večera zazpívají děti z České školy bez hranic. Hlavním bodem programu pak bude koncert souboru Martinů Strings Prague pod vedením Jaroslava Šonského. Po skončení koncertu bude následovat recepce.

Akci pořádá Stálá mise ČR ve spolupráci se Stálou misí Slovenska, Českou školou bez hranic a WIPO.

Více informací naleznete v přiložené pozvánce (PDF, 3 MB).


 

Sympozium o roli Ženevy při formování československé státnosti


Kdy: 9. listopadu 2018

Kde: Hotel Beau-Rivage, Ženeva

Kontakt: mission.geneva@embassy.mzv.cz

Během první světové války pobývala řada představitelů českého a slovenského odboje v Ženevě. V roce 1915 zde profesor Masaryk pronesl k výročí mistra Jana Husa projev, který nesl myšlenku obnovení československé suverenity. Koncem října roku 1918 se v ženevském hotelu Beau-Rivage poprvé setkali představitelé domácí opozice vedené K.Kramářem a „zahraniční akce“ vedené E.Benešem. Právě o sto let později se na stejném místě uskuteční seminář, který si tyto události připomene. Na semináři vystoupí představitelé a akademici ze všech tří dotčených zemí, tj. Česka, Slovenska a Švýcarska.

Akci pořádá Stálá mise ČR ve spolupráci se Stálou misí Slovenska, Besedou Slovan, hotelem Beau-Rivage a Ženevskou univerzitou. Vstup na tuto část akce je pouze na osobní pozvání.

Upozorňujeme, že tato akce bude mít druhou část dne 9. listopadu v odpoledních hodinách na rezidenci českého velvyslance, která bude určena zejména česky a slovensky mluvícímu publiku. Krajané jsou srdečně zváni; pozvánky budou rozesílány v nejbližší době.


 

Odhalení lavičky Václava Havla ke Dni boje za svobodu a demokracii


Kdy: 16. listopadu 2018

Kde: V parku Jardin des Alpes, Ženeva

Kontakt: marcelabideau@sunrise.ch

Association Olga Havel, švýcarská pobočka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, si připomene 50. výročí exilu do Švýcarska instalací díla českého designéra Bořka Šípka „Lavička Václava Havla“. Darem tohoto díla, nazvaného „Democracy Talks“, městu Ženevě tak vyjádří vděčnost Švýcarské konfederaci za poskytnutí nového domova. Zároveň si v předvečer Dne boje za svobodu a demokracii připomene životní dílo Václava Havla, který se zasloužil o obnovení občanských práv po sametové revoluci v roce 1989 a stal se posledním československým a prvním českým prezidentem.

Akci pořádá Association Olga Havel (branche helvétique) ve spolupráci s Městem Ženeva a Stálou misí ČR.

 


Pozn.: Změna termínu a místa konání vyhrazena. Pozvánky a podrobné programy na jednotlivé akce budou zveřejněny a zaslány samostatně. Prosím sledujte aktualizace na webu Stálé mise ČR při OSN v Ženevě, nebo se s dotazy obracejte na uvedené kontakty u každé akce.