česky  english 

rozšířené vyhledávání

SPECIFICKÉ SITUACE - ZÁPIS JMÉNA A PŘÍJMENÍ DÍTĚTE

Rodiče dítěte jsou manželé - jaké příjmení dítěte bude zapsáno v jeho rodném listu ČR [1]?

  • Jestliže se dítě narodilo do manželství, zapíše se společné příjmení rodičů. Mají-li rodiče příjmení různá, zapíše se příjmení jednoho z nich určené dohodou při uzavření manželství. Připojí se písemný souhlas dítěte staršího 15 let, tj. dítě se dostaví na schůzku společně s rodiči.

Rodiče dítěte neuzavřeli manželství a mají různá příjmení – jaké příjmení bude uvedeno na rodném listě ČR dítěte?

  • Zapíše se příjmení jednoho z rodičů podle dohody rodičů (příp. podle pravomocného rozsudku soudu o určení otcovství). Dohodu rodičů podepíší oba* rodiče. Připojí se písemný souhlas dítěte staršího 15 let, které se dostaví na schůzku společně s rodiči (přítomnost dítěte lze nahradit jeho úředně ověřeným podpisem na dohodě o příjmení).

Lze dítěti zapsat jméno a příjmení uvedené na jeho cizozemském rodném listě, i když neodpovídá zákonným kritériím (např. více než 2 jména, příjmení s pomlčkou, 2 příjmení - po matce i otci)?

  • Ano, pokud je jméno / příjmení v dané podobě uvedeno jednak na rodném listu dítěte vydaném ve členském státu EU a rovněž i na dokladu dítěte o státním občanství tohoto státu (např. v cestovním pasu dítěte). V tomto případě lze zapsat jméno a příjmení dítěte v podobě, kterou umožňuje užívat právo a tradice jiného členského státu EU.
  • Bude potřeba vyplnit formulář, který podepíší oba* rodiče a dítě starší 15 let během schůzky pro podání žádosti (přítomnost dítěte lze nahradit jeho úředně ověřeným podpisem na formuláři).

Lze zapsat příjmení dcery v mužském tvaru, tj. bez koncovky „-ová“?

  • Ano, pokud dítě splňuje alespoň jednu z uvedených podmínek, tj. je:
  • cizincem,
  • občanem, který má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině,
  • občanem, jehož jeden z rodičů je cizincem, nebo
  • občanem, který je jiné než české národnosti.

 

*Pokud je na rodném listě uveden pouze jeden z rodičů, podpis druhého rodiče se nevyžaduje. Podpis druhého rodiče lze rovněž nahradit právoplatným rozhodnutím soudu.

 

FORMULÁŘE PRO ZÁPIS PŘÍJMENÍ A JMÉNA DÍTĚTE – SPECIFICKÉ SITUACE (VÝBĚR NEJČASTĚJŠÍCH SITUACÍ, NEJEDNÁ SE O KOMPLEXNÍ VÝČET):

  1. Zápis jména a příjmení v podobě, kterou umožňuje užívat právo a tradice jiného členského státu EU:
  2.  
  3. Zápis příjmení dcery v mužském tvaru (bez „ová“):
  4.  
  5. Prohlášení o volbě druhého jména (např. pokud je v britském rodném listě dítěte zaspané jeho jedno jméno a rodiče si přejí na český rodný list dítěte zapsat ještě jedno další jméno):
  6.  
  7. Výběr jednoho až dvou jmen z více jmen uvedených na britském rodném listu dítěte:

Rodiče (zákonní zástupci) nezletilého dítěte učiní písemné prohlášení (lze sepsat volnou formou) při podání žádosti o zápis narození, které ze jmen, popřípadě, která dvě z nich bude dítě užívat. Připojí se písemný souhlas dítěte staršího 15 let.

 


[1] Zápis se řídí zejména zákonem č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů ve znění pozdějších předpisů a vyhláškou č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů ve znění pozdějších předpisů.

přílohy

1201022_1147153_F23B___Priloha_13B_Prijmeni_v_EU 129 KB PDF (Acrobat dokument) 29. 3. 2019

1199339_1145511_F18___Priloha_3A_Zapis_prijmeni_v_muzske... 30 KB DOC (Word dokument) 5. 8. 2021