občanské průkazy
08.04.2025 / 15:23 | Aktualizováno: 10.04.2025 / 12:48
Občanský průkaz je osobní doklad totožnosti potvrzující české státní občanství. Upozorňujeme, že každý občan starší 15 let s trvalým pobytem v ČR má povinnost mít platný občanský průkaz, jejíž porušení je ze zákona přestupkem. Doporučujeme tedy podat žádost vždy v době platnosti dosavadního občanského průkazu a neodkládat podání žádosti o nový občanský průkaz na dobu, kdy již dosavadní pozbude platnosti.
Občanské průkazy si lze v zahraničí vyřídit na pověřených zastupitelských úřadech ČR, mezi které patří od 1. dubna 2025 i Generální konzulát ČR v Manchesteru. Nadále samozřejmě platí, že občané ČR si mohou občanské průkazy vyřizovat na území ČR bez ohledu na to, zda mají v ČR trvalý pobyt, nebo nikoliv.
Občan je povinen dostavit se k podání žádosti o vydání občanského průkazu vždy osobně.
Občanský průkaz se vydává:
- • občanům mladším 15 let s dobou platnosti na 5 let;
- • občanům starším 15 let s dobou platnosti na 10 let;
- • občanům starším 70 let s dobou platnosti na 35 let;
- • občanům starším 12 let, u nichž je dočasně fyzicky nemožné pořídit otisky prstů, s dobou platnosti na 1 rok.
O vydání občanského průkazu může požádat:
- • český občan starší 15 let;
- • zákonný zástupce za občana mladšího 15 let. Místo zákonného zástupce může požádat například i pěstoun či osoba, které byl občan mladší 15 let svěřen do péče. Tyto osoby však připojují k žádosti souhlas zákonného zástupce s jeho ověřeným podpisem;
- • soudem určený opatrovník za občana, jehož svéprávnost je omezena tak, že není způsobilý k podání žádosti.
Žadatel s trvalým pobytem v ČR je povinen při podání žádosti předložit stávající platný občanský průkaz. Pokud se jedná o první občanský průkaz máte povinnost předložit rodný list, a vzniknou-li pochybnosti o státním občanství, rovněž doklad o státním občanství občana, nebo cestovní pas České republiky.
Žadatel, který trvalý pobyt v ČR již nemá, je povinen předložit:
- • český rodný list a
- • český doklad totožnosti a občanství (český cestovní pas) nebo
- • cizozemský doklad totožnosti (např. cizozemský cestovní pas nebo občanský průkaz členského státu EU) a doklad o českém občanství (např. osvědčení o státním občanství ČR vydané po 1. lednu 2014 či listinu o nabytí státního občanství ČR ne starší než 1 rok).
V případě dětí (mladších 15 let) musí zákonný zástupce prokázat svou totožnost a předložit český rodný list dítěte.
Fotografie žadatelů pořizujeme bezplatně přímo během podání žádosti o občanský průkaz.
Generální konzulát ČR v Manchesteru sám občanské průkazy nevydává a stejně jako cestovní pasy mu jsou doručovány vydávajícím úřadem z ČR k předání žadatelům.
Upozorňujeme, že platnost občanského průkazu končí okamžitě v případě ukončení trvalého pobytu. V případě změny místa trvalého pobytu v ČR nebo změny jména, příjmení, rodinného stavu (manželství-partnerství-rozvod-vdovství apod.), tedy údajů zapsaných povinně či nepovinně (rodinný stav) v jinak platném občanském průkazu, končí jeho platnost již 45 dnů od právní moci takovéto změny. Pokud jste si takovou změnu nezaregistrovali v základním registru osob, nelze o nový občanský průkaz požádat do doby, než zajistíte nápravu. Typicky se jedná o matriční události, které nastaly v cizině a vy jste si u Zvláštní matriky v Brně nevyřídili jejich zápis.
Převzetí občanského průkazu
Obecně platí, že občanský průkaz, o nějž bylo požádáno na Generálním konzulátě ČR v Manchesteru, si lze převzít pouze na našem úřadě, nikoliv u jiného pověřeného zastupitelského úřadu.
Pokud však o to žadatel již při podání žádosti výslovně požádá, může si občanský průkaz místo na našem konzulátu převzít:
- • u obecního úřadu obce s rozšířenou působností příslušného podle místa svého trvalého pobytu nebo posledního trvalého pobytu na území České republiky nebo
- • u Magistrátu města Brna, neměl-li žadatel nikdy místo trvalého pobytu v ČR nebo nelze-li místo jeho trvalého pobytu zjistit.
Žadatel starší 15 let přebírá doklad osobně.
Za občany ve věku 0 - 14 let přebírá občanský průkaz jejich zákonný zástupce, přičemž účast občana mladšího 15 let se nevyžaduje. Pokud si chce občanský průkaz dítěte převzít druhý rodič (než ten, který o něj požádal), musí kromě své totožnosti prokázat i rodičovství rodným listem dítěte.
Pokud o to žadatel požádá a ověřitelným způsobem prokáže důvod hodný zvláštního zřetele (omezení osobní svobody, nemohoucnost) a úřad v ČR, který občanský průkaz vystavuje tento stav nezpochybní, může jej převzít zmocněnec na základě plné moci s úřední ověřeným podpisem zmocnitele, žadatele o občanský průkaz.
Úkony jsou zpoplatněny dle aktuálního sazebníku. Platby přijímáme kartou i v hotovosti.
Užitečné informace
Komplexní informace k řízení o občanských průkazech poskytuje Ministerstvo vnitra ČR a jsou také dostupné na portálu Služeb veřejné správy.
V případě ztráty nebo odcizení občanského průkazu ve Velké Británii doporučujeme tuto skutečnost nahlásit neprodleně na nejbližší policejní stanici, kde by vám měli vystavit protokol o ztrátě (tzv. Property lost in streets) či odcizení. Následně doporučujeme ztrátu osobně nahlásit na našem úřadě, kde vám vystavíme potvrzení o nahlášení ztráty/odcizení a následně vyrozumíme příslušný obecní úřad.
Je-li žádost podána na GK Manchester, činí lhůta k jeho vydání až 120 dnů.
Připomínáme již uvedené, tedy povinnost občanů ČR s trvalým pobytem v ČR mít platný občanský průkaz, jejíž porušení je ze zákona přestupkem. Pokud vašemu občanskému průkazu končí platnost během následujících 6 měsíců, obraťte se na nás včas a podejte žádost o nový doklad.