zápis úmrtí
31.12.2024 / 12:15 | Aktualizováno: 12.03.2025 / 12:04
Pokud váš příbuzný zemřel v zahraničí, je třeba tuto událost nejdříve oznámit Zvláštní matrice v Brně, která registruje úmrtí českých občanů mimo území ČR a vystaví vám český úmrtní list.
Pokud se rozhodnete pro podání žádosti o zápis úmrtí na našem úřadě, budete muset předložit následující dokumenty a doklady:
- 1. vytištené a vyplněné formuláře:
- 2. platný cestovní pas nebo platný občanský průkaz oznamovatele (případně jeho digitální stejnopis v aplikaci eDoklady),
- 3. cizozemský úmrtní list s apostilou a soudním překladem do českého jazyka (seznam překladatelů – soudní překladatelé jsou vyznačeni tučně),
- 4. doklad o státním občanství ČR zesnulého (pas, občanský průkaz, osvědčení o občanství),
- 5. rodný list zesnulé/ho,
- 6. oddací list, pokud byl/a zesnulý/á ženatý/vdaná nebo v partnerství
- 7. doklad o registrovaném partnerství, pokud byl/a zesnulý/á v registrovaném partnerství.
Úkon není zpoplatněn.
užitečné informace
Upozorňujeme vás, že originál úmrtního listu včetně apostily a překladu bude zaslán na Zvláštní matriku v Brně k jeho dalšímu zpracování a uchování. Doporučujeme proto podat žádost o duplikát na britském matričním úřadu v místě úmrtí.
Překlad musí vždy být vyhotoven kvalifikovaným (certifikovaným či soudním) překladatelem, vlastní překlady nelze akceptovat. Pokud zvolíte pouze certifikovaného překladatele, bude třeba jejich překlad doověřit za další poplatek (poplatky podléhají aktuálnímu sazebníku).
Pokud zemřelá osoba nevlastnila v okamžiku úmrtí platný český doklad, je třeba požádat rovněž o vydání Osvědčení o státním občanství ČR.
O vydání úmrtního listu může dále požádat i:
- • osoba, která na vydání dokladu prokáže právní zájem,
- • osoba, která žila se zemřelým v době jeho smrti ve společné domácnosti,
- • osoba, která je vypravitelem pohřbu.