zadržení/odsouzení
22.01.2025 / 15:33 | Aktualizováno: 23.01.2025 / 15:11
V případě zadržení či uvalení vazby je právem občana požádat o kontaktování svého zastupitelského úřadu. Pomoc spočívá zejména v poskytnutí informací o právní situaci občana, ve zprostředkování kontaktu na místního advokáta, v komunikaci s orgány činnými v trestním řízení, v informování příbuzných v ČR, apod.
práva zadržených osob
Práva zadržených jsou garantována dle zákonů Anglie a Walesu a v souladu se Směrnicí EU 2012/2013 o právech k informacím v trestním řízení. Zadržený má zejména právo na právního zástupce a na tlumočníka, na lékařskou pomoc, pokud ji potřebuje, má právo někoho kontaktovat a informovat ho o svém zadržení. Policie zadrženého musí informovat o důvodu zatčení a o tom, jak dlouho může být zadržován. Zadržený má právo nahlédnout do souboru policejních pravidel (tzv. The Codes Of Practice).
Souhrn práv osob zadržených na policejní stanici je v českém jazyce dostupný zde.
Obecné informace o právech zatčených ve Velké Británii jsou dále k dispozici na vládním portálu zde.
Popis policejních postupů při zatýkání, péči a výsleších zadržených osob ve Velké Británii (kromě osob obviněných z terorismu), naleznete v PACE code C 2014, dostupný zde.
právní pomoc ve vazbě
Pokud jste byli obviněni z trestného činu, za který vám hrozí vězení, nebo jste v policejní vazbě, máte právo na bezplatnou právní pomoc (Legal Aid). Může vám být bezplatně přidělen právník (solicitor), případně můžete využít služeb svého stálého právníka (jeho služba bude zdarma však jen v případě, že má smlouvu s Criminal Defence Service).
S dotazem na právní radu se mohou odsouzení obrátit i na vězeňskou poradní službu (PAS - Prosiners Advice Service). PAS je nezávislá registrovaná charita, která je zaměřena na následující okruhy pomoci odsouzeným:
- • právní poradenství a informace pro vězně v Anglii a Walesu týkající se jejich práv, vězeňských pravidel a podmínek uvěznění;
- • přijímá stížnosti vězňů týkající se způsobu, jakým je s nimi zacházeno a poskytuje bezplatné poradenství a asistenci;
- • provozuje Skupinu pro práva vězňů (Prisoners’ Legal Rights Group), která pravidelně vydává čtvrtletní zprávu a monitoruje situace ve věznicích;
- • vysvětlení fungování vězeňských pravidel a jejich aplikaci.
Obecně vám PAS může poradit s problematikou podmínečného či dočasného propuštění, doživotního odnětí svobody, zařazení do věznic, vězení pro matky s dětmi, rozsudkem, výpočtem délky trestu či vysvětli podmínky odvolání.
PAS je možno kontaktovat telefonicky na čísle +44 20 7253 3323 nebo na emailem: advice@prisoneradvice.org.uk. Písemný dotaz je možno zaslat na adresu: PO BOX 46199, London EC1M 4XA.
získání informace o osobě zadržené v UK
Rodinní příslušníci, právníci apod. mohou podat oficiální dotaz na Prisoner Location Service. Bez souhlasu uvězněného však nelze informace o zatčení získat s výjimkou dotazu oficiálních orgánů (policie, soudy, apod.).
Dotaz je možno zaslat na emailovou adresu: prisoner.location.service@noms.gsi.gov.uk či na adresu: Prisoner Location Service, PO Box 2152, Birmingham, B15 1SD
Do žádosti je třeba uvést:
- • vaše jméno a příjmení (případně název organizace, kterou reprezentujete),
- • vaše datum narození,
- • vaše adresa včetně PSČ,
- • jméno osoby, kterou hledáte, včetně data narození,
- • důvod, proč osobu hledáte (např. rodinný příslušník, právní zástupce zatčeného apod.),
- • případně další jména, která měla zatčení užívat.
informace o možnosti kontaktování osob ve vězení v UK
Osoby, které se nacházejí ve vězení v UK, by měly mít možnost kontaktovat své příbuzné či známé prostřednictvím telefonu, emailu či dopisem. O uvedené možnosti však musí uvězněná osoba obvykle formálně požádat a za uvedené služby se obvykle platí.
Podrobná informace o tom, jakým způsobem lze kontaktovat své příbuzné či známé, kteří se nacházejí v britském vězení, je uvedena zde. Informace obsahuje i podrobný popis, jakým způsobem lze uvězněné osobě zaslat mj. i finanční prostředky.
Další informace o vězeňském systému v UK je k dispozici zde.
předávání odsouzených z UK do ČR
O předání do ČR můžete požádat v okamžiku, kdy je rozhodnutí soudu, který vám nepodmíněný trest odnětí svobody uložil, konečné a pravomocné. Základním předpokladem pro vaše převzetí do ČR je uznání cizozemského rozhodnutí příslušným českým soudem. Více informací najdete zde.
V případě výkonu trestu mimo EU je nutné žádost zaslat na mezinárodní odbor trestní Ministerstva spravedlnosti. Žádost v písemné podobě adresujte na: Ministerstvo spravedlnosti, Mezinárodní odbor trestní, Vyšehradská 16, Praha 2, 128 110.
Odsouzený se může také obrátit s žádostí o předání prostřednictvím věznice, která jeho žádost postoupí příslušnému orgánu ve Velké británii, popř. na Her Majesty's Prison and Probation Service, který pak do ČR žádosti o předání za Velkou Británii posílá. Žádost by měla obsahovat informaci o odsouzeném (jeho identifikaci), informaci o odsuzujícím rozhodnutí vydaném v UK, případně důvody, které jej vedou k žádosti o předání do ČR a adresu (bydliště) v ČR nebo místo, kde se bude po vrácení do ČR zdržovat.