Cestování do Slovinska – základní informace
24.05.2024 / 15:40 | Aktualizováno: 17.06.2024 / 13:40
Před odjezdem si zkontrolujte platnost dokladů (cestovní pas nebo občanský průkaz, evropský průkaz zdravotního pojištění, doklady k vozidlu aj.) a pojistěte se (pojištění úhrady léčebných výloh pro pobyt v zahraničí, havarijní pojištění vozidla zahrnující asistenční služby). Desatero na cesty Desatero na cesty | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (gov.cz). Zvažte registraci v DROZD | Drozd - Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (gov.cz)
Cestovní doklady
Před cestou vždy zkontrolujte platnost cestovních dokladů (cestovního pasu nebo občanského průkazu) všech cestujících (tedy i dětí včetně novorozenců).
Cestování osobním vozem
Při cestách osobním vozem/karavanem je třeba mít při sobě platné řidičské oprávnění, osvědčení o registraci vozidla (technický průkaz), vytištěnou tzv. zelenou kartu. V případě cesty po zpoplatněných silnicích je nutné mít zakoupenou elektronickou dálniční známku (eVinjeta) – buď elektronicky před cestou zde Home (dars.si) nebo nejpozději na hranicích Slovinska. Při pořízení eVinjety elektronicky před cestou zkontrolujte: délku platnosti (data od kdy/do kdy), správné kategorie dle typu motorového vozidla (zejména 2A vs 2B) a správného znění registrační značky (RZ).
Upozorňujeme na povinnost dodržovat silniční pravidla – zejména jízda s platnou dálniční známkou na zpoplatněných úsecích slovinských silnic (jejich mapa zde E-vignette validity | E-vinjeta (dars.si) Platnost elektronické dálniční známky | E-vinjeta (dars.si)) a rychlostních limitů. Pro hrazení poplatků za parkování je možné využít např. aplikaci EasyPark. V případě přestupku a uložení pokuty doporučujeme mít u sebe hotovost a pokutu zaplatit (pokud je zaplacena na místě či do 8 kalendářních dnů je třeba uhradit pouze 50% částky), jinak mohou být řidiči (nebo i dalším spolucestujícím) dle slovinských zákonů dočasně zadrženy doklady na 6 měsíců nebo do doby uhrazení vyměřené pokuty.
Dopravní informace při cestách je možné aktuálně získat při poslechu Radio SI se zprávami ve slovinském, anglickém a německém jazyku, dále na PROMET.SI, nebo v aplikaci Promet+
Kempování
Zejména v letním období upozorňujeme, že kempování není ve Slovinsku dovoleno na jiných místech, než která jsou k tomu vyhrazena a mají k tomu oprávnění. Tedy kempování a přespávání mimo kempy není dovoleno a je to i přísně kontrolováno. Místa s oprávněním je možné nalézt např. zde Home - Camperstop.si
Cestování nezletilých bez doprovodu rodičů
Pro cestování nezletilých v doprovodu jiných osob než rodičů doporučujeme při cestě do Slovinska vybavit doprovod písemným souhlasem s vycestováním nezletilých.
Pro poskytnutí souhlasu s vycestováním nezletilých doporučujeme využít formulář Cestování s dětmi | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (gov.cz)
Cestování se psem
Při cestování na území EU je třeba, aby byl pes označen mikročipem a doprovázen Evropským pasem zvířete v zájmovém chovu (Pet passport) s vyznačeným platným očkováním proti vzteklině (očkování se považuje za platné 21 dnů po provedení očkování).
Slovinsko je možné považovat za „dog friendly“ destinaci, i přesto doporučujeme se vždy ve vybraném ubytování či zvoleném pohostinství ujistit, že můžete se svým psem vstoupit. Pro psy jsou vyhrazena místa, kde se mohou volně pohybovat, u moře hledejte pláže, kde je povolené koupání psů, případně jejich volný pohyb. Slovinsko nemá seznam nebezpečných nebo zakázaných plemen psů.
Pomoc v nouzi
V případě nouze se můžete se žádostí o pomoc obrátit na nouzovou linku: +420 222 420 222.
Poskytováním pomoci se rozumí způsoby řešení situace občana ČR (dále jen „občan“), který se ocitl v nouzi v zahraničí v důsledku mimořádné události hodné zvláštního zřetele, např. při autohavárii, hospitalizaci, v souvislosti s náhlým úmrtím, při omezení osobní svobody, při odcizení nebo ztrátě cestovních dokladů nebo finančních prostředků, a jestliže není schopen řešit tuto situaci bez pomoci ZÚ.