Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Projev ministra Lubomíra Zaorálka
Foto: Markéta Trnková (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek zahájil konferenci Zahraniční politika lidských práv pro 21. století

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek pronesl 18. prosince 2014 úvodní projev na mezinárodní konferenci „Zahraniční politika lidských práv pro 21. století“, kterou pořádá ministerstvo zahraničních věcí ve Velkém sále Černínského paláce.

Ochrana lidských práv patří k nejvýznamnějším výdobytkům lidstva. Přesto je otázka jejich zahraničně politické podpory spojena s řadou dilemat. V rámci diskursu o nich jsou kladeny otázky na to, co všechno lidská práva dnes zahrnují, jak moc jsou univerzální či jak nejefektivněji přispívat k jejich posilování. V druhé polovině dvacátého století se zahraniční politika lidských práv uskutečňovala ve studené válce mezi Západem a Východem, vedle jejích nesporných humanitárních cílů hrály důležitou roli také cíle strategické směřující k oslabování protivníka. Je na místě položit si otázku, nač z této zkušenosti můžeme navázat i dnes a co je naopak třeba přehodnotit.

Cílem této jednodenní konference je společná diskuze politiků, akademiků a zástupců občanské společnosti o nových trendech a výzvách spojených s politikou šíření lidských práv v zahraničí. Debata se zaměří na vymezení lidských práv v dnešním světě, nejefektivnější nástroje ke zvyšování jejich ochrany a cesty, jak docílit sblížení odlišných pohledů na tyto otázky. Další z důležitých bodů bude tvořit lidskoprávní dialog mezi Evropou a Spojenými státy a česká historická zkušenost a zahraniční politika lidských práv.

 

přílohy

Projev ministra Lubomíra Zaorálka 15 MB MP3 (zvukový záznam) 18.12.2014

Profily účastníků 537 kB pdf (Acrobat dokument) 15.12.2014

Program konference 138 kB pdf (Acrobat dokument) 17.12.2014

galerie

Zahraniční politika lidských práv pro 21. století

.