Česko naplňuje Cíle udržitelného rozvoje OSN pro lepší a bezpečnější svět
21.07.2025 / 15:13 | Aktualizováno: 21.07.2025 / 15:42
Česko podstoupilo 21. července v OSN v New Yorku dobrovolný národní přezkum naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Delegace vedená ministrem pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem představila zprávu, podle které dosáhla ČR pokroku v oblasti boje proti chudobě či ochrany přírody. Výzvou naopak zůstává dosažení genderové rovnosti či přechod na oběhové hospodářství.
Zpráva se také zabývá dopady ruské agrese na udržitelný rozvoj v Česku a regionu nebo problematikou odolnosti společnosti vůči klimatické změně a kybernetickým hrozbám. V oblasti zahraniční politiky hodnotí, jak Česko přispívá k naplnění Cílů udržitelného rozvoje prostřednictvím zahraniční rozvojové spolupráce.
Česko se v OSN představilo jako země, která je aktivní v mezinárodních organizacích a chová se odpovědně vůči rozvojovým státům i budoucím generacím. Tím vyjádřilo také podporu systému mezinárodní spolupráce, v jehož centru OSN stojí. Součástí prezentace bylo video, ve kterém vystoupil prezident Petr Pavel, ministr zahraničí Jan Lipavský, ale také zástupkyně a zástupci českých firem a občanské společnosti.
„Žádná země nemůže dosáhnout Cílů udržitelného rozvoje sama, ale každá země k tomu může přispět. Česko je připraveno splnit svůj díl,“ řekl ve videu ministr Lipavský.
Česko dlouhodobě dosahuje v plnění Cílů udržitelného rozvoje dobré výsledky. V mezinárodně uznávaném SDG indexu se letos umístilo celosvětově na 10. místě. Zároveň se potýká i s výzvami při dosahování některých cílů. Ty se týkají např. snižování uhlíkové náročnosti ekonomiky či mezinárodních závazků v oblasti financování rozvojové spolupráce.
Dobrovolný národní přezkum proběhl na zasedání Politického fóra na vysoké úrovni pro udržitelný rozvoj (HLPF), které je hlavním fórem OSN zabývajícím se naplňováním Cílů udržitelného rozvoje. Ty OSN přijalo v roce 2015 a představují hlavní strategický dokument mezinárodního společenství v rozvojové oblasti. Směřují k dosažení vyváženého rozvoje společnosti v ekonomické, sociální a environmentální oblasti, který neprobíhá na úkor jiných zemí či budoucích generací. Cíle mají být naplněny do roku 2030, ale podle poslední zprávy generálního tajemníka OSN hrozí, že navzdory pokroku v řadě oblastí bude na globální úrovni dosažena pouze asi třetina všech podcílů.