Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Kaucký s Nyeleti Mondlane
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kaucký navštívil Mosambik

 

Podnikatelská delegace v čele s náměstkem ministra zahraničních věcí Lukášem Kauckým a náměstkem ministra obrany Tomášem Kuchtou navštívila ve dnech 16. - 18. srpna 2017 Mosambik. Návštěva náměstka Kauckého navázala na cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který Mosambik navštívil v květnu 2015. Návštěva měla za cíl podpořit stávající projekty v oblasti obranného průmyslu a nalézt další příležitosti pro spolupráci mezi českými a mosambickými podniky.  
 

Náměstek Kaucký a jeho mosambický protějšek náměstkyně ministra zahraničních věcí a spolupráce Nyeleti Brooke Mondlane potvrdili zájem o širší obchodní a ekonomickou spolupráci mezi českými a mosambickými podniky a institucemi. Vedle posílení spolupráce v oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu byly zmíněny další sektory, jako je školství, zemědělství, potravinářství, energetika, infrastruktura, těžba zemního plynu a vodohospodářství. Náměstkyně Mondlane zdůraznila aktuálně nejvíce rozvíjené projekty na těžbu zemního plynu, výstavbu stanic na zkapalněný plyn a potenciál Mosambiku stát se čtvrtým největším vývozcem zkapalněného zemního plynu na světě. Rovněž vyzdvihla Mosambik jako zajímavou turistickou destinaci.

Náměstek Kaucký na závěr jednání předal do rukou náměstkyně Mondlane dopis prezidenta republiky Miloše Zemana s pozváním pro prezidenta Filipe Nyusiho do České republiky.

Součástí programu bylo také přijetí náměstkem národní obrany Mosambiku Patriciem Josém, kterého se účastnili i zástupci velitelství vzdušných a pozemních sil, generálního štábu armády Mosambiku a relevantních civilních institucí. Tyto rozhovory navázaly na expertní jednání vedená během uplynulých dvou let.

Náměstek Kaucký se rovněž v rámci své návštěvy setkal se zástupci mosambické Asociace absolventů Československých vysokých škol, která byla založena v březnu tohoto roku s cílem rozvíjet ekonomickou a kulturní spolupráci.

Ministerstva zahraničí a obrany obou států podepsala v roce 2015 memoranda o porozumění, podle kterých mají probíhat pravidelná setkání a konzultace zástupců obou resortů o rozvoji vzájemných vztahů.

Návštěva byla financována z fondu na podporu ekonomické diplomacie.

.