Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

15 let vysílání českých civilních expertů
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko již 15 let vysílá experty do civilních misí

 

V letošním roce uplyne 15 let od začátku vysílání českých civilních expertů do civilních misí mezinárodních organizací. Na ministerstvu zahraničních věcí ČR se 19. června 2017 k tomuto výročí uskutečnilo setkání s cílem ocenit práci českých civilních expertů a zároveň oslovit nové potenciální experty. Mezi účastníky byla řada českých znalců se zkušenostmi z krizových oblastí, ale i velitel civilních misí Evropské služby pro vnější činnost Kenneth Deane. S úvodním slovem vystoupili státní tajemník MZV Petr Gajdušek a zvláštní zmocněnec pro OBSE Štefan Füle.

Dne 19. června 2017 se v Černínském paláci konal seminář „15 let vysílání českých expertů do civilních misí“. Dopolední blok byl určený pro civilní experty a členy Výboru pro koordinaci zahraniční bezpečnostní politiky. Mezi klíčové patřilo vystoupení Kennetha Deanea, velitele civilních misí Evropské služby vnější spolupráce, a také prezentace Claese Hjelmera z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kteří s přítomnými sdíleli praktické informace o výběrových řízeních do civilních misí. Velitel Deane, označil „kompetentnost i zkušenosti českých expertů jako excelentní a vyjádřil přání, aby nadále sdíleli to, co se naučili a co dělají dobře“. Odpolední blok byl pak určený pro civilní experty a potenciální zájemce. Panelová diskuse za účasti českých znalců se zkušenostmi z Afghánistánu, Kosova či Ukrajiny zdůraznila přínos jejich práce a nenahraditelnost civilních misí.

Hlavním cílem semináře bylo sdílet informace a znalosti, které by mohly vést k většímu zapojení českých expertů v mezinárodních misích v budoucnu a také ocenit práci znalců, kteří jsou důležitým českým příspěvkem do mnohonárodnostních misí. Toto zdůraznil státní tajemník MZV Petr Gajdušek: „Zahraniční mise jsou přínosné ve dvou rovinách. Tou první je politické hledisko – projev solidarity ČR a sdílení břemene při řešení krizí, tou druhou je pak bezpečnostní hledisko – budování stability v postkonfliktních oblastech.“

Seminář zorganizoval Odbor bezpečnostní politiky MZV ČR a Pražský institut bezpečnostních studií.

Česko již 15 let vysílá experty do civilních misí

Česko již 15 let vysílá experty do civilních misí

Česko již 15 let vysílá experty do civilních misí

Česko již 15 let vysílá experty do civilních misí

 

.