Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Exkluzivní rozhovor s K. Schwarzenbergem

 

Rozhovor redaktora Martina Dorazína s ministrem Karlem Schwarzenbergem v Českém rozhlase

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg jedná v Kyjevě nejen o vízové otázce nebo evropské perspektivě Ukrajiny, ale také o energetické bezpečnosti.

Evropskou perspektivu Ukrajiny, otázku víz i zadržení tamního ex-ministra hospodářství v Česku řeší v Kyjevě český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Důležitou součástí schůzky je ale také otázka energetické bezpečnosti.Se šéfem české diplomacie Karlem Scharzenbergem mluvil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Pane ministře, vy jste se dnes setkal s panem Janukovyčem, co bylo obsahem jednání?

Normální vztahy na jedné straně mezi Ukrajinaou a Českou republikou, na druhé straně mezi Ukrajinou a Evropskou Unií a o cestě Ukrajiny směrem do EU. Prezident se zajímal o to, jak u nás probíhaly reformy a vysvětlil mi jejich stanovisko.

Mluvili jste o ekonomické oblasti, o problémech českých podnikatelů na Ukrajině?

O tom jsem mluvil s premiérem a ministrem zahraničí. Řešení musí oni navrhnout. Upozornil jsem, že je nejisté právní prostředí, vrhá to špatné světlo. Máme zájem o dobré hospodářské vztahy, aby zde Češi investivali. Je to země s velkými možnostmi tudíž bychom se zde měli snažit. Samozřejmě to vyžaduje jistou bezpečnost podnikání.

Jak budete reagovat na úniky z amerických databází WikiLeaks?

Vůbec ne. To je jejich problém. To není můj problém. Já na to nemám co reagovat, protože to považuji za jisté svinstvo, že se takové důvěrné rozhovory publikují. Je samozřejmé, že když mluvíte u vás v redakci s kamarádem nebo spolupracovníkem, tak mluvíte taky jinak než na veřejnosti. To se musí respektovat. Pak z toho udělat senzaci, že tam občas padly ostřejší výrazy, to je samozřejmé.

Myslíte si, že to oslabí důvěru mezi evropskými partnery, protože tam padla různá slova?

Ne. Někteří budou uraženi. Doufám, že nejsme, protože být z toho uraženi by bylo spíše znamením jisté slabosti. Doufám, že většina se nad tím zasměje.

.