Obecné informace
Veškeré informace týkající se žádostí o udělení víza / pobytového titulu pro občany Pákistánu a Afghánistánu jsou umístěny a průběžně aktualizovány v anglické verzi webových stránek ZÚ Islámábád.
ZÚ Islámábád zpracovává žádosti o krátkodobá (Schengenská) víza občanům Pákistánu rovněž při cestách na Slovensko.
Občané Pákistánu, kteří nejsou držiteli diplomatických nebo služebních pasů, a občané Afghánistánu potřebují k cestě do České republiky vízum nebo jiný doklad, který jej nahrazuje. Takovým dokladem je zejména povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu vydané Českou republikou nebo jiným členským státem Schengenského prostoru.
Velvyslanectví České republiky v Islámábádu zpracovává žádosti o:
- Krátkodobá (Schengenská) víza
- Dlouhodobá víza
- Dlouhodobé pobyty
- Trvalé pobyty
- Přenos vízového štítku/ vyzvednutí povolení k pobytu
Pro více informací, navštivte Schůzky
KONZULÁRNÍ PŮSOBNOST
Velvyslanectví České republiky v Islámábádu přijímá žádosti od držitelů cestovních dokladů/dlouhodobých rezidentů* zemí – Afganistánu a Pákistánu.
KRÁTKODOBÉ (SCHENGENSKÉ) VÍZUM
Vstup a pobyt cizinců na území Schengenského prostoru do 90 dnů je upraven Nařízením Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009 ze dne 13. července 2009 o kodexu Společenství o vízech, tzv. Vízovým kodexem.
Žádost o udělení krátkodobého (schengenského) víza podávají občané Pákistánu a držitelé běžných cestovních pasů Afghánistánu na velvyslanectví. K podání žádosti je nutné si předem sjednat schůzku. S ohledem na povinný odběr biometrických dat (otisků prstů) je osobní přítomnost žadatelů nezbytná. Výjimka z povinnosti odebrání otisků prstů se vztahuje pouze na osoby mladší 12 let. I u nich je ovšem osobní přítomnost vyžadovaná.
Informace o povinných dokumentech přikládaných k žádosti o krátkodobé (schengenské) vízum a dalších náležitostech žádosti jsou uvedené na anglické verzi webových stránek.
Žadatelé se mohou proti zamítnutí žádosti o schengenské vízum odvolat na Velvyslanectví České republiky v Islámábádu. Žádost o nové posouzení důvodů neudělení víza (odvolání) musí být doručeno na velvyslanectví, které o žádosti rozhodlo v požadovaném formátu s originálním podpisem žadatele a poplatkem ve výši 80,- EUR do 15 dní ode dne obdržení informace o zamítnutí žádosti.
DLOUHODOBÉ VÍZUM / DLOUHODOBÝ POBYT
Pobyt cizinců na území České republiky je upraven zejména v zákoně č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, jehož aktuální znění je k dispozici na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.
Informace o povinných dokumentech přikládaných k žádosti o dlouhodobé vízum či pobytový titul a dalších náležitostech žádosti jsou uvedené na anglické verzi webových stránek.
Velvyslanectví České republiky v Islámábádu v souladu s § 31 odst. Zákona č.326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR, požaduje od všechny žadatelů o dlouhodobá víza a dlouhodobé pobyty, kteří budou podávat žádosti na tomto zastupitelském úřadu, aby spolu se žádostí o dlouhodobé vízum/pobyt předložili doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný státem, jehož je žadatel státním občanem, a dále stejný doklad vydaný státy, ve kterých žadatel pobýval v posledních 3 letech souhrnně po dobu delší 6 měsíců, nebo čestné prohlášení v případě, že tento stát takový doklad nevydává.
Konzulární úsek Velvyslanectví ČR v Islámábádu přijímá žádosti o dlouhodobá víza a pobyty na základě předem sjednaných schůzek.
O udělení, neudělení nebo zrušení dlouhodobého víza, povolení k dlouhodobému pobytu a povolení k trvalému pobytu rozhoduje Ministerstvo vnitra ČR.
Dlouhodobé vízum uděluje Ministerstvo vnitra ČR na žádost cizince, který hodlá pobývat na území ČR za účelem vyžadujícím pobyt na území delší než 3 měsíce.
Povolení k dlouhodobému pobytu uděluje Ministerstvo vnitra na žádost cizince, který na území ČR pobývá na dlouhodobé vízum, hodlá na území ČR přechodně pobývat po dobu delší než 1 rok a trvá-li stejný účel pobytu. Žádost o povolení k dlouhodobému pobytu lze obdržet bez předchozího pobytu na území v případě studia, vědeckého výzkumu a společného soužití rodiny.
Povolení k trvalému pobytu uděluje Ministerstvo vnitra po 5 letech nepřetržitého pobytu na území a nebo ve výjimečných případech stanovených § 66 a 67 zákona o pobytu cizinců.