
Seminář o exportních příležitostech v Indii a Myanmaru
10.12.2019 / 10:05 | Aktualizováno: 01.11.2024 / 16:29
Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Hospodářská komora ČR připravily 5. 12. v Pardubicích a 6. 12. v Praze pro podnikatele další ze série seminářů, tentokrát na téma exportu do Indie a Myanmaru. Semináře se zúčastnili oba ekonomičtí diplomaté ze zastupitelských úřadů v Dillí (Milan Touš) a Rangúnu (Kamil Pikal). Svým kolegům podnikatelům předávali své zkušenosti s indickým trhem také Libor Musil a Martin Zlatníček z firmy LIKO-S a Jaroslav Hubáček z firmy Fans. V Pardubicích se za hospodářskou komoru účastnila krajská exportní specialistka Eva Malinová, v Praze ředitel Jiří Hansl. Mluvili mimo jiné i o lednové cestě podnikatelské delegace v čele s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem do Indie.
Česká republika má s Indií velmi dobré vztahy. Vzájemný obchod roste a Indie tak patří mezi naše nejdůležitější asijské obchodní partnery. Přestože dohoda o volném trhu mezi EU a Indií stále není, tak má ČR mnoho bilaterálních smluv jako například tu o dvojím zdanění. Čeští podnikatelé se tedy mohou spolehnout na standardní proces jak při exportu, tak při zakládání pobočky v zemi. Je jen potřeba obrnit se trpělivostí a počítat s delší časovou prodlevou.
Podnikatelům se doporučuje v Indii při obchodu používat spíše eura, s indickými rupiemi mají některé banky problém a při používání amerických dolarů procedura trvá déle, jelikož schvalovací proces často ještě potvrzuje americká autorita. Při podepisování smluv se doporučuje využívat britské právo nikoliv indické, jelikož indické soudy mohou o sporu rozhodovat i celé dekády. Je také nunté počítat s tím, že pravděpodobně nedojde k včasné platbě, na druhou stranu ale téměř vždy indičtí partneři nakonec zaplatí.
Do Indie se také chystá 13.-17. ledna podnikatelská delegace v čele s ministrem zahraničních věcí, kterou ministerstvo organizuje spolu se Svazem průmyslu a dopravy a více informací se dozvíte zde.
Myanmar je nedávno otevřená velká ekonomika s nenasyceným trhem. Dobré Česko-Myanmarské vztahy lze doložit i květnovou návštěvou nositelky Nobelovy ceny a státní kancléřky druhé Su Ťij. V Myanmaru je nejlepší začít rozvojovými projekty, ideálně při využití některého z nástrojů rozvojové pomoci B2B programu České rozvojové agentury nebo Záruky rozvojové pomoci Českomoravské záruční a rozvojové banky. Trvalá přítomnost v zemi a místní partner je základ pro úspěch na tomto trhu, s čímž mohou pomoci i Projekty na podporu ekonomických aktivit v zahraničí (PROPEA).
Více informací se můžete dočíst v jednotlivých prezentacích.