česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Seminář o exportních příležitostech v Indii a Myanmaru

Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Hospodářská komora ČR připravily 5. 12. v Pardubicích  a 6. 12. v Praze pro podnikatele další ze série seminářů, tentokrát na téma exportu do Indie a Myanmaru. Semináře se zúčastnili oba ekonomičtí diplomaté ze zastupitelských úřadů v Dillí (Milan Touš) a Rangúnu (Kamil Pikal). Svým kolegům podnikatelům předávali své zkušenosti s indickým trhem také Libor Musil a Martin Zlatníček z firmy LIKO-S a Jaroslav Hubáček z firmy Fans. V Pardubicích se za hospodářskou komoru účastnila krajská exportní specialistka Eva Malinová, v Praze ředitel Jiří Hansl. Mluvili mimo jiné i o lednové cestě podnikatelské delegace v čele s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem do Indie.
 

Česká republika má s Indií velmi dobré vztahy. Vzájemný obchod roste a Indie tak patří mezi naše nejdůležitější asijské obchodní partnery. Přestože dohoda o volném trhu mezi EU a Indií stále není, tak má ČR mnoho bilaterálních smluv jako například tu o dvojím zdanění. Čeští podnikatelé se tedy mohou spolehnout na standardní proces jak při exportu, tak při zakládání pobočky v zemi.  Je jen potřeba obrnit se trpělivostí a počítat s delší časovou prodlevou.

Podnikatelům se doporučuje v Indii při obchodu používat spíše eura, s indickými rupiemi mají některé banky problém a při používání amerických dolarů procedura trvá déle, jelikož schvalovací proces často ještě potvrzuje americká autorita. Při podepisování smluv se doporučuje využívat britské právo nikoliv indické, jelikož indické soudy mohou o sporu rozhodovat i celé dekády. Je také nunté počítat s tím, že pravděpodobně nedojde k včasné platbě, na druhou stranu ale téměř vždy indičtí partneři nakonec zaplatí.

Do Indie se také chystá 13.-17. ledna podnikatelská delegace v čele s ministrem zahraničních věcí, kterou ministerstvo organizuje spolu se Svazem průmyslu a dopravy a více informací se dozvíte zde.

Myanmar je nedávno otevřená velká ekonomika s nenasyceným trhem. Dobré Česko-Myanmarské vztahy lze doložit i květnovou návštěvou nositelky Nobelovy ceny a státní kancléřky druhé Su Ťij. V Myanmaru je nejlepší začít rozvojovými projekty, ideálně při využití některého z nástrojů rozvojové pomoci B2B programu České rozvojové agentury nebo Záruky rozvojové pomoci Českomoravské záruční a rozvojové banky. Trvalá přítomnost v zemi a místní partner je základ pro úspěch na tomto trhu, s čímž mohou pomoci i Projekty na podporu ekonomických aktivit v zahraničí (PROPEA).

Více informací se můžete dočíst v jednotlivých prezentacích.

Pardubice

Pardubice

přílohy

Komerční banka 927 KB PDF (Acrobat dokument) 10. 12. 2019

Česká rozvojová agentura 916 KB PDF (Acrobat dokument) 10. 12. 2019

FANS 526 KB PDF (Acrobat dokument) 10. 12. 2019

LIKO-S 6 MB PDF (Acrobat dokument) 10. 12. 2019

Indie 1 MB PDF (Acrobat dokument) 11. 12. 2019

Myanmar 800 KB PDF (Acrobat dokument) 11. 12. 2019