česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uctění památky padlých pilotů RAF

5.5.2015 se na hřbitově v Yprách uskutečnil pietní akt k uctění památky čtyř pilotů, kteří byli sestřeleni 5.5.1942 při RAF Operaci Circus 157 , ale také belgických odbojářů, kteří nasazovali své životy při záchraně sestřelených spojeneckých pilotů - tři z nich jsou pohřbeni ta témž hřbitově...

Ypres je místo spjaté především s 1. světovou válkou. Méně se ví, že se zde nachází hroby pilotů Royal Air Force, padlých ve 2. Světové válce včetně hrobu a památníku československého občana Sgt. Karla Pavlíka sestřeleného dne 5. 5. 1942 během operace Circus 157. Během stejné operace byl sestřelen i František Fajtl, který přežil, vrátil se do Británie, aby se znovu zapojil do operací RAF.

K uctění památky československého i britských padlých pilotů při operaci se dne 5. 5. 2015 uskutečnil pamětní akt na vojenském hřbitově CWGC – Ypres Town Extension. Akce byla organizovaná paní Milenou Kolaříkovou Lock a jejím manželem Chrisem Lock a zúčastnili se jí velvyslankyně Spojeného Království J.E. Alison Rose a velvyslanec České republiky J.E. Jaroslav Kurfürst. Organizátorům, plk. belgického letectva Filipu Borremansovi a mnoha dalším, patří dík i za organizaci přeletu dvou stíhaček F 16 nad místem pietního aktu.

operace Circus 157 (PDF, 2 MB)

Uctění památky padlých pilotů RAF v operace Circus 157

 

Uctění památky padlých pilotů RAF v operace Circus 157

 

 

Uctění památky padlých pilotů RAF v operace Circus 157