
Promítání filmu Jan Palach v kontextu výstavy "Restless Youth"
21.03.2019 / 13:14 | Aktualizováno: 20.04.2020 / 17:48
Velvyslanectví ČR v Bruselu spolu s poslankyní evropského parlamentu Michaelou Šojdrovou, Českým centrem v Bruselu a Domem evropských dějin připravili v kontextu výstavy "Restless Youth" promítání filmu Jan Palach (CZ, 2018), které se uskutečnilo ve středu 20. března 2019 v kinosále Domu evropských dějin, za účasti režiséra filmu Roberta Sedláčka.
Hosty v úvodu večera přivítali pořadatelé akce ředitelka Českého centra v Bruselu Jitka Pánek Jurková, velvyslanec ČR v Belgii Pavel Klucký, poslankyně evropského parlamentu Michaela Šojdrová a za Dům evropských dějin Jitka Chmelíková, která zároveň představila výstavu "Restless Youth", kterou měli návštěvníci možnost shlédnout před promítáním filmu.
Výstava, která je přístupná od března 2019 do konce února 2020, mapuje čtyři generace, které dospívaly v klíčových obdobích evropské historie: koncem 40. let, v 60. letech a v 80. letech 20. století a na počátku 21. století. Věnuje se nejzásadnějším momentům života mladých – od vzdělání a zaměstnání přes utváření identity až po hledání lásky, jež nevyhnutelně formovala dobová politika, společnost, kultura a ekonomika. Mladí lidé v celé Evropě se vymezovali vůči hodnotám svých rodičů a sami sebe vnímali jako odlišnou generaci – „naši generaci“. Vytvářeli si vlastní kulturu na základě vlastních hodnot, za něž byli ochotni bojovat, a dokonce i zemřít.
Exponáty výstavy pocházejí z různých koutů Evropy a tak se návštěvníci mohou seznámit s předměty, prostředím a událostmi, které hýbaly Evropou ve stejný moment, avšak v jiných místech a jiným způsobem – ať už se jednalo o srpen 1968 v Praze či protesty v Paříži, pád železné opony a hnutí punku v západním Německu nebo studentské protesty v Rumunsku.
Dům evropských dějin vystavuje v rámci výstavy mimo jiné také posmrtnou masku Jana Palacha, jehož příběh byl i hlavním tématem večera. Promítání filmu se účastnilo na sto diváků. Po promítání filmu proběhla debata s režisérem Robertem Sedláčkem.