na_celou_sirku
Foto: Eric Berghen

Představení nového projektu platformy Science on Stage v Bruselu

V pátek 21. 9. 2018  představili členové platformy Science on Stage v budově Zastoupení Hesenska v Bruselu novou učebnici pro základní školy s názvem „Lilu’s House: Language Skills through Experiments“ vypracovanou deseti pedagogy ze sedmi zemí EU. Své zastoupení mezi autory má i Česká republika v osobě RNDr. Jitka Houfková, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Ze spolupráce pedagogů v Science on Stage vznikla již řada publikací. Značný úspěch zaznamenala například učebnice „Football in Science Teaching“, která byla přeložena mimo jiné i do českého jazyka. Témata nové učebnice „Lilu’s House: Language Skills through Experiments“, která byla na páteční bruselské akci prezentována, jsou zasazena do domácího prostředí. Uvedené vědecké pokusy si tak děti mohou velmi dobře představit, anebo samy po škole vyzkoušet. Jitka Houfková se na nové učebnici autorsky podílela na části s pokusy v koupelně. Některé z experimentů uvedených v učebnici byly demonstrovány i během bruselské prezentace. „Lilu’s House“ existuje zatím ve dvou jazykových mutacích (angličtině a němčině) i v tomto případě však Jitka  Houfková doufá v českou verzi učebnice.

Science on Stage, nebol-li Věda na scéně, je mezinárodní projekt, který je zaměřený především na učitele přírodních věd na základních a středních školách, ale v posledních letech se zaměřuje i na učitele z předškolních vzdělávacích zařízení. Jedním z hlavních cílů je navazování kontaktů mezi učiteli z různých evropských zemí a sdílení zkušeností. Neméně důležité je vytvářet podmínky pro spolupráci učitelů a škol se špičkovými odborníky, vědeckými pracovišti a průmyslem. Projekt je pokračováním a rozšířením projektu Physics on Stage (Fyzika na scéně), který začal v roce 1999.

Projekt probíhá v jedno až tříletých cyklech. V rámci každého cyklu se konají nejdříve národní akce. Vyvrcholením každého cyklu je mezinárodní festival, na kterém se setkávají vybraní reprezentanti ze všech zúčastněných zemí. Festival je vlastně několikadenní mezinárodní „veletrh nápadů“ doplněný dílnami, ukázkovými hodinami, přednáškami a pódiovými vystoupeními i kulturním a společenským programem.

V současné době se tohoto mezinárodního projektu účastní na 30 především evropských zemí. Česká republika se projektu účastní od jeho samého začátku a má své reprezentanty na všech mezinárodních festivalech. Další ročník festivalu se bude konat v roce 2019 v portugalském Cascais a ani tentokrát na něm nebudou Češi chybět.

Autor: David Broul, stážista Velvyslanectví ČR v Bruselu

Představení projektu platformy Science on Stage v Bruselu