srpski  česky 

rozšířené vyhledávání

Vzájemné vztahy

Všestranný rozvoj politických, obchodně-ekonomických a kulturních vztahů se Srbskou republikou patří mezi priority české zahraniční politiky. Česká republika podporuje integraci Srbska do evropských struktur a předává mu své zkušenosti z transformačních procesů.

 

Přehled nejdůležitějších návštěv a bilaterálních kontaktů

Únor 2020

V rámci českého předsednictví ve Visegrádské skupině se dne 27. února v Praze konalo setkání ministrů zahraničních věcí V4 a západního Balkánu, kterého se zúčastnila Jadranka Joksimović, ministryně pro evropskou integraci Srbské republiky.

Dne 15. února 2020 prezident Srbské republiky Aleksandar Vučić udělil nejvyšší vyznamenání, Řád Srbské republiky na stuze, prezidentovi České republiky Miloši Zemanovi.

Leden 2020

Ve dnech 16. – 17. ledna navštívila Českou republiku delegace srbského Ministerstva hornictví a energetiky vedená ministrem Aleksandrem Antićem. Návštěva byla zaměřena na představení nejnovějších českých technologií v oblastech těžby uhlí a nízkoemisní produkci energie v uhelných elektrárnách. V rámci dvoudenního programu se ministr setkal s místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem.

Listopad 2019

Delegace Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vedená jeho předsedou Ondřejem Benešíkem navštívila ve dnech 13. – 15. listopadu Srbskou republiku. Delegace se setkala s místopředsedou Národního shromáždění Srbské republiky Veroljubem Arsićem a jednala se členy partnerského Výboru pro evropskou integraci a Výboru pro zahraniční věci.  České poslance přijal 1. místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Ivica Dačić a ministryně pro evropskou integraci Jadranka Joksimović.

Říjen 2019

Ve dnech 13. - 17. října v Bělehradě se konalo 141. zasedání Interparlamentní unie, kterého se zúčastnilo přes 100 delegací z celého světa. Českou republiku zastupovala delegace v čele s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radkem Vondráčkem.

Dne 3. října se v Lánech konalo setkání prezidentů Visegrádské skupiny, Slovinska a Srbska, kterého se zúčastnil i prezident Srbské republiky Aleksandar Vučić.

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček vykonal ve dnech 2. - 3. října 2019 oficiální návštěvu Srbské republiky. Jednal zde s předsedkyní Národního shromáždění Srbské republiky Majou Gojković a vystoupil s projevem před plenárním zasedáním srbského parlamentu. Přijetí předsedy Poslanecké sněmovny u prezidenta Aleksandra Vučiće a setkání s předsedkyní vlády Anou Brnabić potvrdily vysokou úroveň vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi.  

Září 2019

Ve dnech 10. – 12. září 2019 vykonal oficiální návštěvu Srbské republiky prezident České republiky Miloš Zeman. Jednal zde se s prezidentem Aleksandrem Vučićem, s předsedkyní vlády Anou Brnabić a s předsedkyní Národního shromáždění Majou Gojković. Setkal se i s českými krajany a občany České republiky působícími v Srbsku.

Červenec 2019

Dne 17. července 2019 oficiální návštěvu České republiky vykonal ministr pro inovace a technologický rozvoj Nenad Popović, který v Praze jednal s 1. místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu České republiky Karlem Havlíčkem.

Květen 2019

Ve dnech 9. – 11. května 2019 se uskutečnila pracovní návštěva ministra zemědělství České republiky Miroslava Tomana v Bělehradě, kde se setkal se srbským ministrem zemědělství, lesnictví a vodního hospodářství Branislavem Nedimovićem. Ministra doprovázela početná podnikatelská delegace.

Duben 2019

Dne 23. dubna 2019 navštívil Českou republiku 1. místopředseda vláda a ministr zahraničních věcí Srbska Ivica Dačić. Kromě setkání s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem byl srbský ministr přijat předsedou Poslanecké sněmovny ČR Radkem Vondráčkem a předsedou Senátu Parlamentu ČR Jaroslavem Kuberou.

Ve dnech 10. – 11. dubna 2019 se uskutečnila návštěva 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra ČR Jana Hamáčka v Srbsku. Dalšími členy delegace byli mj. policejní prezident Jan Švejdar a generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba.

Dne 4. dubna 2019 proběhla pracovní návštěva ministryně průmyslu a obchodu České republiky Marty Novákové v Srbsku. Setkala se zde s místopředsedou vlády a ministrem obchodu, cestovního ruchu a telekomunikací Rasimem Ljajićem, ministrem těžebního průmyslu a energetiky Aleksandrem Antićem a ministrem bez portfeje zodpovědným za inovace a technologický rozvoj Nenadem Popovićem. Součástí programu bylo rovněž vystoupení na Digitálním summitu zemí Západního Balkánu. Ministryni doprovázela početná podnikatelská delegace.

Březen 2019

Ve dnech 18. – 22. března 2019 navštívila Srbsko delegace Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP ČR vedená jeho předsedou Václavem Klausem ml. Kromě jednání s příslušnými výbory Národního shromáždění byla delegace přijata ministry kultury, školství a inovací. Dále navštívila Novi Sad, kde jednala se zástupci vojvodinské vlády a parlamentu. V Bele Crkvi se setkala se zástupci české menšiny.

Dne 6. března 2019 navštívila Českou republiku předsedkyně Národního shromáždění Maja Gojković. Setkala se s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radkem Vondráčkem a předsedou Senátu Parlamentu ČR Jaroslavem Kuberou.

Prosinec 2018

Dne 10. prosince 2018 vykonala předsedkyně srbské vlády Ana Brnabić návštěvu České republiky, kde se setkala s premiérem Andrejem Babišem, prezidentem Milošem Zemanem, předsedou Senátu Parlamentu ČR Jaroslavem Kuberou a předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radkem Vondráčkem. Během této návštěvy podepsali ministři financí dohodu o vyřešení clearingového dluhu Srbska.

Listopad 2018

29. listopadu 2018 navštívil Českou republiku ministr zemědělství, lesnictví a vodního hospodářství Srbska Branislav Nedimović, který zde jednal se svým protějškem – ministrem zemědělstvím Miroslavem Tomanem.

Červen 2017

Ve dnech 7. - 8. června 2017 navštívila Srbsko delegace Výboru pro záležitosti EU a Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu České republiky vedená jejich předsedy Václavem Hamplem a Františkem Bublanem. Delegace se setkala s předsedkyní Výboru pro obranu a vnitro Marijou Obradović, s předsedou Výboru pro zahraniční věci Žarko Obradovićem, místopředsedkyní Výboru pro evropskou integraci Elvirou Kovač a členy těchto výboru.

Únor 2017

Ministr zahraničních věcí České republiky Lubomír Zaorálek vykonal 2. - 3. února 2017 návštěvu Srbské republiky, kde se setkal s prezidentem Tomislavem Nikolićem, předsedou vlády Aleksandrem Vučićem, 1. místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Ivicou Dačićem a s ministryní bez portfeje pověřenou evropskou integrací Jadrankou Joksimović.

Listopad 2016

Ve dnech 29. a 30. listopadu prezident Srbska Tomislav Nikolić vykonal dvoudenní oficiální návštěvu České republiky na pozvání českého prezidenta Miloše Zemana. Kromě jednání s prezidentem Zemanem se prezident Nikolić setkal s předsedou Senátu Parlamentu České republiky Milanem Štěchem, předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Janem Hamáčkem a předsedou vlády České republiky Bohuslavem Sobotkou.

Ve dnech 23. - 24. listopadu navštívila Srbsko delegace Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v čele s jejím předsedou Janem Hamáčkem. Během dvoudenní návštěvy se předseda Poslanecké sněmovny setkal s předsedkyní Národního shromáždění Srbské republiky Majou Gojković, prezidentem Srbské republiky Tomislavem Nikolićem, Jeho svatostí patriarchou srbským Irinejem a českými krajany v jižním Banátu.

Dne 6. listopadu na okrajích Summitu zemí střední a východní Evropy s Čínou v Lotyšsku český premiér Bohuslav Sobotka se setkal se srbským premiérem Aleksandrem Vučićem.

Říjen 2016

V období 3. – 6. října navštívila Srbsko delegace Petičního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, která jednala se svým partnerským výborem v srbském parlamentu – Výborem pro lidská a menšinová práva a rovnoprávnost pohlaví a setkala se se zástupci komisařky pro rovnost pohlaví, ombudsmana, Kanceláře pro lidská a menšinová práva a srbských nevládních organizací, činných v oblasti lidských práv. Poslanci dále navštívili českou krajanskou menšinu v oblasti Banátu, navštívili azylové centrum v Krnjači a setkali se se zástupcem Komisariátu pro uprchlíky a migraci.

Ve dnech 4. – 5. října navštívil Srbsko zvláštní zmocněnec ministra zahraničních věcí České republiky pro Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a pro západní Balkán a bývalý evropský komisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle, který během své návštěvy byl přijat prezidentem Srbské republiky Tomislavem Nikolićem, předsedou vlády Aleksandrem Vučićem a prvním místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Ivicou Dačićem.

Prosinec 2015

Ve dnech 3. - 4. prosince proběhlo v Bělehradu 22. zasedání Ministerské rady OBSE, kterým se završilo roční srbské předsednictví této organizace. Delegaci České republiky vedl náměstek ministra zahraničních věcí pro evropské otázky pan Ivo Šrámek.

Listopad 2015

Dne 12. a 13. listopadu se ministryně bez portfeje odpovědná za evropskou integraci vlády Srbské republiky Jadranka Joksimović zúčastnila Konference ministrů zahraničních věcí Visegrádské skupiny a západního Balkánu v Praze.

Dne 9. listopadu přijel ministr zdravotnictví České republiky Svatopluk Němeček na třídenní oficiální návštěvu Srbska na pozvání srbského ministra Zlatibora Lončara. Českého ministra doprovodila delegace odborníků v oblasti neonatologie a asistované reprodukce. Skupina českých odborníků z doprovodu ministra Němečka rovněž navštívila Dětskou fakultní nemocnici v Tyršově ulici, Institut pro neonatologii a dvě největší porodnicko-gynekologické kliniky v Bělehradu.

Říjen 2015

Dne 15. října Srbsko navštívila delegace Ministerstva zemědělství České republiky, kterou vedl ministr Marian Jurečka. V rámci projektu ekonomické diplomacie se na farmě „Boro Arsenić“ ve Staparu u Somboru konal Den otevřených dveří. Při této příležitosti byla slavnostně předána novostavba s moderní českou technologií reprodukce prasat, kterou dodala česká společnost Agrico, která na srbském trhu úspěšně působí již 12 let.

Září 2015

Dne 15. září přivítal ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek v Černínském paláci prvního místopředsedu vlády a ministra zahraničních věcí Srbské republiky Ivicu Dačiće. Šéf české diplomacie a ministr Dačić jednali o rozvoji bilaterálních vztahů a aktuální situaci v procesu evropské integrace Srbska, dotkli se i tématu migrace v regionu západního Balkánu.

Dne 14. září přicestoval do Prahy na pracovní návštěvu státní tajemník Ministerstva vnitra Srbské republiky Aleksandar Nikolić, a to na pozvání sdělené během návštěvy předsedy vlády Bohuslava Sobotky v doprovodu ministra vnitra Milana Chovance začátkem září v Bělehradě. Státní tajemník Nikolić jednal s náměstkem ministra vnitra České republiky Petrem Mlsnou.

Dne 1. září na dvoudenní oficiální návštěvu Srbské republiky přijel předseda české vlády Bohuslav Sobotka v doprovodu ministra vnitra Milana Chovance, ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, náměstka ministra obrany Jakuba Landovského, náměstka ministra zahraničních věcí Lukáše Kauckého a početné podnikatelské delegace.

Červen 2015

V období 15. – 17. června se delegace Srbské republiky v čele s ministrem zdravotnictví Zlatiborem Lončarem zúčastnila Summitu ministrů zdravotnictví Číny a zemí střední a východní Evropy v Praze.

Dne 17. června se ředitel odboru bezpečnostní politiky Ministerstva zahraničních věcí ČR velvyslanec Tomáš Szunyog sešel se svými partnery ze srbského ministerstva zahraničních věcí a obrany v rámci pravidelných konzultacích v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Při této příležitosti také jednal s předsedkyní výboru pro obranu a vnitro srbského parlamentu Marijou Obradović a vedoucím NATO Military Liaison Office v Bělehradu brigt. gen. Luciem Battou.

Květen 2015

Politický ředitel českého ministerstva zahraničních věcí velvyslanec Ivan Jestřáb se ve dnech 4. - 5. května zúčastnil společné návštěvy politických ředitelů visegrádských zemí v Srbsku. Politické ředitele přijala státní tajemnice srbského ministerstva zahraničních věcí velvyslankyně Roksanda Ninčić a náměstci ministra zahraničních věcí Goran Aleksić a Marina Jovićević.

Duben 2015

Ve dnech 27. – 28. dubna se předsedkyně Výboru pro zahraniční věci Národního shromáždění Srbské republiky Aleksandra Djurović zúčastnila společné návštěvy předsedů zahraničních výborů parlamentů Jihovýchodní Evropy v České republice. Návštěva se uskutečnila na pozvání Karla Schwarzenberga, předsedy Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Ve dnech 15. – 16. dubna navštívil Bělehrad náměstek ministra zahraničních věcí Petr Drulák v rámci pravidelných politických konzultací. Na ministerstvu zahraničních věcí se náměstek Drulák sešel s prvním místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Ivicou Dačićem, který v současnosti vykonává funkci úřadujícího předsedy OBSE, a se státní tajemnicí MZV Roksandou Ninčić a vedoucí sekce pro EU Marinou Jovićević. Dále jednal s ministryní bez portfeje odpovědnou za evropskou integraci Jadrankou Joksimović a se zástupci nevládních organizací. Na Fakultě politických věd Bělehradské univerzity přednesl pro studenty a zástupce diplomatického sboru a občanské společnosti přednášku „Střední Evropa a západní Balkán v evropské politice“.

Březen 2015

Ve dnech 31. března – 2. dubna se členové Stále Delegace při Parlamentním shromáždění NATO Jan Farský a Adolf Beznoska zúčastnili 88. Rose-Roth Semináře na téma „Srbsko, západní Balkán a euro-atlantické společenství“, který se konal v Bělehradě v budově Národního shromáždění Srbské republiky.

Leden 2015

Předsedkyně parlamentu Srbské republiky Maja Gojković se ve dnech 26. – 27. ledna zúčastnila mezinárodního fóra Let My People Live v Praze a vzpomínkové slavnosti v Terezíně.

Prosinec 2014

Předseda české vlády pan Bohuslav Sobotka se v doprovodu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, náměstka ministra zahraničních věcí pro mimoevropské země a ekonomickou diplomacii a národního koordinátora spolupráce s Čínou v rámci procesu 16 + 1 Martina Tlapy a dalších českých představitelů a delegace podnikatelů a českých proexportních institucí zúčastnil summitu předsedů vlád Číny a zemí střední a východní Evropy dne 16. prosince v Bělehradu. Premiér Sobotka spolu s premiéry Srbska a Číny přednesl zahajovací projev na ekonomickém fóru 16 + 1. Na okraj summitu se také uskutečnila bilaterální schůzka předsedů české a srbské vlády a také jednání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka se srbským ministrem energetiky a hornictví Aleksandrem Antićem.

Listopad 2014

Dne 14. listopadu se ministr práce, zaměstnanosti, veteránských a sociálních záležitostí Srbské republiky Aleksandar Vulin sešel v Praze s ministryní práce a sociálních věcí České republiky Michaelou Marksovou.

Říjen 2014

Ve dnech 30. - 31. října vykonal premiér Srbské republiky Aleksandar Vučić v doprovodu ministra financí Dušana Vujoviće návštěvu České republiky na pozvání českého předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Kromě pracovních jednání premiérů a jejich delegací se premiér Vučiće sešel s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Janem Hamáčkem a zúčastnil se kulatého stolu se zástupci podnikatelů aktivních na srbském trhu.

Dne 8. října navštívila předsedkyně parlamentu Srbské republiky Maja Gojković se svou delegací Českou republiku na pozvání předsedy Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky Jana Hamáčka. Paní Gojković se také setkala s prezidentem Milošem Zemanem, ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem a místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky Přemyslem Sobotkou.

Ve dnech 6.-9. října navštívila delegace Výboru pro evropské záležitosti Senátu Parlamentu České republiky vedená předsedou výboru Miroslavem Krejčou Srbskou republiku. Delegace se setkala s místopředsedou Národního shromáždění a předsedou parlamentní skupiny přátel České republiky Veroljubem Arsićem, s partnerským Výborem pro evropskou integraci Parlamentu Srbské republiky vedeným Aleksandrem Senićem, ministryní bez portfeje odpovědné za evropskou integraci Jadrankou Joksimović a úřadujícím ředitelem vládní Kanceláře pro evropskou integraci Srdjanem Majstorovićem.

Červen 2014

Dne 16. června se ministr mládeže a sportu Srbské republiky Vanja Udovičić v Praze setkal se zástupcem ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Petrem Mlsnou.

Duben 2014

Ve dnech 2. - 4. dubna náčelník Generálního štábu Armády Srbské republiky gen. Ljubiša Diković s delegací navštívil Českou republiku. Generál Diković se setkal se svým českým protějškem arm. gen. Petrem Pavlem a ministrem obrany České republiky Martinem Stropnickým.

Ve dnech 1. – 3. dubna navštívil Srbskou republiku prezident České republiky pan Miloš Zeman s chotí Ivanou. Státní návštěva se uskutečnila na pozvání srbského prezidenta pana Tomislava Nikoliće.

Prosinec 2013

Ve dnech 17. - 18. prosince 2013 vykonal místopředseda vlády a ministr vnitra Martin Pecina oficiální návštěvu Srbské republiky. Při pracovní večeři i při bilaterálním jednání diskutoval se svým hostitelem, předsedou vlády a ministrem vnitra Srbské republiky Ivicou Dačićem, další možnosti prohlubování vzájemné spolupráce v oblasti vnitra i v oblasti ekonomiky. Na obou stranách zazněly konkrétní náměty na prohloubení spolupráce.

Září 2013

Dne 19. září ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout vykonal jednodenní pracovní návštěvu Srbska. Ministr Kohout v Bělehradě jednal se srbským předsedou vlády a ministrem vnitra Ivicou Dačićem, prvním místopředsedou vlády Aleksandrem Vučićem, ministrem zahraničí Ivanem Mrkićem, ministrem financí Lazarem Krstićem a ministryní energetiky Zoranou Mihajlović. S ministrem do Bělehradu přijeli také čeští podnikatelé se zájmem o investiční projekty, zatímco se na ZÚ Bělehrad ministr setkal se zástupci firem, které již v Srbsku působí.

Červen 2013

Dne 30. června v Záhřebu se setkali prezident ČR Miloš Zeman s prezidentem Srbska Tomislavem Nikolićem na okraji oslav vstupu Chorvatska do Evropské unie.

Duben 2013

Ve dnech 11. - 12. dubna 2013 se česká delegace pod vedením Jaroslava Hrušky, prvního náměstka ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost, zúčastnila Regionální konference ministrů vnitra a ministrů spravedlnosti v Bělehradu.

Ve dnech 8. – 9. dubna jednala delegace poslaneckého výboru pro zdravotnictví vedená jeho místopředsedou prof. MUDr. Alešem Roztočilem v Bělehradě se srbským partnerským výborem v čele s jeho předsedou prof. Dr. Dušanem Milisavljevićem. Delegace se navíc setkala i s představiteli Ministerstva zdravotnictví, Státní zdravotní pojišťovny a několika nejvýznamnějších srbských nemocnic. Delegace měla také možnost shlédnout výsledky projektů rozvojové spolupráce v několika zdravotnických zařízeních.

Prosinec 2012

Dne 17. prosince 2012 vykonal předseda vlády ČR Petr Nečas oficiální návštěvu Srbska, při které se setkal se svým protějškem Ivicou Dačićem, prezidentem Srbské republiky Tomislavem Nikolićem, předsedou parlamentu Nebojšou Stefanovićem. Premiéra Nečase doprovázel také ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a padesát zástupců českých firem, kteří se zúčastnili česko-srbského podnikatelského fóra.

Listopad 2012

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg přijal 5. listopadu 2012 v Černínském paláci ministra zahraničních věcí Srbské republiky Ivana Mrkiće. Ministr Mrkić se v rámci své návštěvy Prahy také setkal s předsedou vlády ČR Petrem Nečasem.

Říjen 2012

Dne 22. října na konferenci „Pražský rozšiřovací dialog“, která se uskutečnila v Černínském paláci, vystoupila místopředsedkyně vlády Srbska pro evropskou integraci Suzana Grubješić.

Září 2012

Dne 21. září se první náměstek ministra zahraničních věcí a státní tajemník pro evropské záležitosti Jiří Schneider zúčastnil druhého ročníku Bělehradského bezpečnostního fóra. V rámci své cesty se také sešel s ředitelem vládní Kanceláře pro evropskou integraci Milanem Pajevićem, poradcem prezidenta Srbské republiky pro zahraniční politiku Marko Djurićem a státní tajemnicí Ministerstva zahraničních věcí Srbské republiky Verou Mavrić. Jednání se zaměřila na rozvoj vzájemných vztahů a spolupráci, vč. spolupráce v oblasti ekonomiky a obchodu, a také na široký kontext procesu evropské integrace Srbska.

Únor 2012

Během oficiální návštěvy ČR, na jejíž okraj byla podepsána dohoda o spolupráci v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení, se ministr obrany Dragan Šutanovac 21.2. setkal s ministrem obrany Alexandrem Vondrou a s 1. mpř. vlády a ministrem zahraničí  Karlem Schwarzenbergem.

Dne 18.2. se v Lánech u Prahy setkali prezidenti Václav Klaus a Boris Tadić při příležitosti schůzky prezidentů České republiky, Srbska, Chorvatska a Slovenska.

Listopad 2011

Českou delegaci na summitu Středoevropské iniciativy (SEI) 4.11. v Bělehradě vedl ministr dopravy Pavel Dobeš.

Dne 4.11. se ministr zahraničních věcí Vuk Jeremić zúčastnil setkání ministrů zahraničí zemí Visegrad 4 (V4) a západního Balkánu v Praze.

Říjen 2011

Dne 14.10. převzal bohemista, spisovatel, překladatel a diplomat, profesor Aleksandar Ilić v Praze z rukou ministra zahraničí Karla Schwarzenberga Cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména ČR v zahraničí.

Září 2011

Ve dnech  22. - 24. 9. jednala v Bělehradě se zástupci Ústavního soudu Srbské republiky v čele s jeho předsedou Dragišou Slijepčevićem delegace Ústavního soudu ČR vedená jeho předsedou Pavlem Rychetským.

Dne 15.9. vystoupil 1. mpř. vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rámci hlavního panelu Bělehradského bezpečnostního fóra.

Srpen 2011

Dne 29.8. jednal prezident Boris Tadić na zámku v Lánech s prezidentem Václavem Klausem.

Červenec 2011

Dne 26.7. převzal prezident Boris Tadić v pražském Karolinu Polak Award "za přínos demokratickým a ekonomickým reformám ve střední a východní Evropě".

Dne 25.7. jednal ministr zahraničních věcí Vuk Jeremić v rámci oficiální náštěvy ČR s 1. mpř. vlády a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a se  zástupci výboru pro zahraniční věci, bezpečnost a obranu Senátu a výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny vedeného jeho předsedou Janem Bauerem.

Během oficiální návštěvy ČR ve dnech 11.-13.7. jednal NGŠ Armády Srbské republiky generál Miloje Miletić s ministrem obrany Alexandrem Vondrou a s NGŠ AČR arm. generálem Vlastimilem Pickem.

Červen 2011

Během pracovní návštěvy Bělehradu 1. nám. MZV Jiří Schneider 17.6. jednal na MZV se státním tajemníkem Ivanem Mrkićem a s náměstek pro bezpečnostní politiku Zoranem Vujićem, v Bělehradském centru pro bezpečnostní politiku vystoupil s přednáškou "Current Security Challenges for Europe" a na ZÚ ČR se setkal se zástupci nevládních organizací.

Na okraj ministeriády SEI se 10.6. v Terstu uskutečnila bilaterální schůzka 1. místopředsedy vlády a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga s ministrem zahraničních věcí Vukem Jeremićem.

Květen 2011

Ve dnech 30.-31. 5. jednala delegace výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vedená jeho předsedou Františkem Bublanem v Bělehradě se srbským partnerským výborem v čele s jeho předsedou Dušanem Bajatovićem a s čelnými představiteli MZV, MO a MV. Předseda výboru se navíc samostatně setkal s 1. mpř. vlády a ministrem vnitra Ivicou Dačićem.

Během pracovní návštěvy Srbska ve dnech 23.-27.5. jednala delegace Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR, vedená jeho předsedou Jaromírem Jermářem, v Bělehradě s partnerskými výbory srbského parlamentu, se zástupci ministerstev školství a vědy, kultury a informatiky, a ministerstva pro lidská práva a práva menšin, státní a místní samosprávu a s ombudsmanem S.Jankovićem. Součástí návštěvy byla rovněž jednání s představiteli místní samosprávy a návštěva projektů Jihomoravského kraje v Arandjelovci, Kragujevci a v Lapovu, setkání se zástupci českých krajanů v městě Bela Crkva a slavnostní otevření muzejní expozice v obci Češko Selo.

Duben 2011

Na okraj Dunajské konference ve Vukovaru se 29.4. uskutečnilo pracovní jednání 1. místopředsedy vlády a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga  s místopředsedou vlády pro evropskou integraci Božidarem Djelićem.

Leden 2011

Ve dnech 20.-21.1.2011 uskutečnil v doprovodu paní Livie Klausové pracovní návštěvu Srbské republiky prezident ČR Václav Klaus. Jednal s prezidentem Borisem Tadićem, v budově Srbské akademie věd a umění, kde převzal od jejího prezidenta Nikoly Hajdina dekret o svém jmenování jejím zahraničním členem, vystoupil s přednáškou „Remarks on the Czech and Serbian Transformations“ a zúčastnil se autogramiády své knihy „Evropa i EU (Pogled političara i pogled ekonomiste)“.

Prosinec 2010

V rámci pracovní návštěvy 1. místopředsedy srbské vlády a ministra vnitra Ivici Dačiće proběhla 17. 12. 2010 v Praze jednání s místopředsedou vlády a ministrem vnitra Radkem Johnem a s 1. místopředsedou vlády a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a došlo k podpisu Dohody o policejní spolupráci v boji proti trestné činnosti.

Listopad 2010

V rámci oficiální návštěvy ČR premiér RS Mirko Cvetković, doprovázený mj. ministrem životního prostředí a územního plánování Oliverem Dulićem a ministrem hornictví a energetiky Petarem Škundrićem, jednal 15.-16.11.2010 s předsedou vlády Petrem Nečasem, s místopředsedy PS a Senátu PČR Lubomírem Zaorálkem a Alenou Gajdůškovou a byl přijat prezidentem republiky Václavem Klausem. Vystoupil rovněž s přednáškou na Fakultě mezinárodních vztahů. V rámci podnikatelského fóra byl podepsán Rámcový kontrakt na modernizaci a elektrizaci železničního koridoru X na trati Niš - Dimitrovgrad, který bude financován prostřednictvím úvěru České exportní banky.

Říjen 2010

Dne 26. 10. 1. místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg během oficiální návštěvy Republiky Srbsko mj. jednal s ministrem zahraničních věcí Vukem Jeremićem a s premiérem Mirko Cvetkovićem.

Září 2010

Dne 27. 9. se náměstek pro evropské záležitosti Michal Sedláček v Bělehradě zúčastnil „Danube Strategy Implementation and Financing High-Level Meeting“ a jednal se státním tajemníkem MZV Mirko Stefanovićem.

Dne 25. 9., na okraj jednání 65. zasedání VS OSN, se v New Yorku uskutečnily bilaterální schůzky prezidentů Václava Klause a Borise Tadiće i ministrů zahraničních věcí Karla Schwarzenberga a Vuka Jeremiće.

Červen 2010

V rámci oficiální návštěvy Republiky Srbsko podepsal ministr financí ČR Eduard Janota dne 4. června s místopředsedou vlády a ministrem ekonomiky a regionálního rozvoje Mladjanem Dinkićem novelu bilaterální Dohody o vzájemné podpoře a ochraně investic z 13. října 1997.

Květen 2010

Dne 14.5. jednal během oficiální návštěvy RS ministr zemědělství ČR Jakub Šebesta se svým rezortním protějškem Sašou Draginem, podepsal s ním Memorandum o porozumění obou ministerstev o spolupráci v oblasti zemědělství a zúčastnil se mezinárodní konference na téma „Reforma společné zemědělské politiky – výzvy přístupu a spolupráce“.

Ministr dopravy ČR Gustáv Slamečka jednal během pracovní návštěvy RS (11.-13.5.) s ministrem infrastruktury Milutinem Mrkonjićem, navštívil české vystavovatele na strojírenském veletrhu Technika v Bělehradě a zúčastnil se slavnostního předání projektu v rámci české zahraniční rozvojové spolupráce „Modernizace signálně bezpečnostního zařízení železniční sítě termoelektrárny TENT Obrenovac“.

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský jednal 4.5. během oficiální návštěvy RS se svým partnerem, místopředsedou vlády a ministrem ekonomiky a regionálního rozvoje Mladjanem Dinkićem, s nímž podepsal Protokol k Mezivládní dohodě o hospodářské spolupráci mezi oběma zeměmi z r. 2005, který vytváří podmínky pro zapojení českých firem do modernizace železničního Koridoru X na trati Niš – Dimitrovgrad.

Únor 2010

Na okraji energetického summitu v Budapešti se uskutečnilo bilaterální jednání předsedy vlády ČR Jana Fischera se srbským premiérem Mirko Cvetkovićem.

Delegace ZV parlamentu RS vedená jeho předsedou Dragoljubem Mičunovićem jednala v Praze kromě partnerských výborů Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR rovněž s mpř. PSP Lubomírem Zaorálkem a Vojtěchem Filipem, s mpř. Senátu Petrem Pithartem, s náměstkem ministra ZV Vladimírem Galuškou a s 1. náměstkem ministra pro evropské záležitosti Michalem Sedláčkem.  

Leden 2010

Mpř. vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout jednal během oficiální návštěvy Srbska 20. 1. s předsedou vlády Mirko Cvetkovićem, s místopředsedou vlády pro evropskou integraci Božidarem Djelićem, s ministrem zahraničních věcí Vukem Jeremićem a s ministrem obrany Draganem Šutanovcem. Spolu s B. Djelićem vystoupil na konferenci Česká republika a Srbsko: Spolupráce pro integraci“.

Prosinec 2009

Mpř. vlády a ministr obrany Martin Barták jednal během oficiální návštěvy Srbska 15.12. s ministrem obrany Draganem Šutanovcem a s místopředsedou vlády pro evropskou integraci Božidarem Djelićem, s přednáškou na téma „Prospěch ČR z euroatlantické integrace“ oslovil posluchače Vojenské akademie a Školy národní obrany a rektorům VA Bělehrad a UO Brno slavnostně předal šavli F. A. Zacha.

Listopad 2009

Na okraji zasedání Středoevropské iniciativy (SEI) v Bukurešti se setkali ministři ZV Jan Kohout a Vuk Jeremić.

Září 2009

Na okraji 64. zasedání VS OSN se v New Yorku uskutečnila bilaterální schůzka ministrů ZV Jana Kohouta a Vuka Jeremiće.

V průběhu oficiální návštěvy ministryně financí RS D.Dragutinovič na okraj jednání s ministrem financí E. Janotou byl podepsán Protokol mezi vládou ČR a vládou RS ke Smlouvě mezi vládou ČR a Radou ministrů SČH o zamezení dvojímu zdanění.

Červen 2009

Na okraj své účasti na 16. summitu středoevropských prezidentů v Novém Sadu (19. - 20. 6.) jednal prezident Václav Klaus s prezidentem Srbska B. Tadićem.

Delegace Výboru pro hospodářství, dopravu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR, vedená jeho předsedou J. Hajdou, jednala vedle zástupců relevantních výborů Parlamentu RS mj. i s předsedou Parlamentu Vojvodiny Š. Egerešim, s předsedou Výkonné rady Vojvodiny B. Pajtićem a se starostou Nového Sadu I. Pavličićem.

Květen 2009

Delegace Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR vedená jeho předsedou Jiřím Dienstbierem jednala v Bělehradě kromě svých partnerů v rámci parlamentu RS mj. i s ministrem ZV Vukem Jeremićem.

Duben 2009

1. místopředseda vlády a ministr vnitra Ivica Dačić se v Praze zúčastnil mezinárodní konference na téma migrace.

Březen 2009

Ministr zahraničních věcí Vuk Jeremić se zúčastnil neformální schůzky s partnery z členských zemí EU a dalších zemí Balkánu v Hluboké nad Vltavou.

Ministr vnitra Ivan Langer vystoupil jménem CZ PRES na Konferenci o bezpečnosti hranic v Bělehradě.

Únor 2009

Náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík jednal dne 9.2. s ministrem životního prostředí RS Oliverem Dulićem. Setkání zahrnovalo konzultace a přípravu srbské strany na konferenci v Nairobi, kde Srbsko převzalo dvouleté předsednictví programu OSN pro životní prostředí (UNEP).

1. náměstek MZV Tomáš Pojar jednal v Bělehradě mj. s ministrem zahraničních věcí Vukem Jeremićem a ministrem obrany Draganem Šutanovcem.

Leden 2009

1. místopředseda vlády a ministr vnitra Ivica Dačić se 28.-29.1. v Praze setkal mj. s ministrem vnitra Ivanem Langerem, předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR  Miloslavem Vlčkem a 1. náměstkem MZV Tomášem Pojarem

Místopředseda vlády pro evropskou integraci Božidar Djelić jednal 23.1. v Praze s mpř. vlády pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou, ministrem ZV Karlem Schwarzenbergem a ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Ondřejem Liškou.

Listopad 2008

Ministr životního prostředí a územního plánování RS Oliver Dulić jednal v Praze mj. s mpř. vlády a ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem.

2. zasedání Smíšené komise pro ekonomickou spolupráci mezi ČR a RS v Bělehradě vedené z české strany náměstkem ministra průmyslu a obchodu Milanem Hovorkou

Pracovní návštěva delegace Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vedené jeho místopředsedou Václavem Menclem v RS

Vuk Jeremić jednal 14. 11. během historicky první návštěvy srbského ministra zahraničních věcí v samostatné ČR kromě svého partnera Karla Schwarzenberga rovněž s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu Miroslavem Vlčkem, místopředsedou vlády pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou a s 1. místopředsedou Senátu Petrem Pithartem.

Konzultace náměstka MZV RS pro bezpečnostní politiku Zorana Vujiće v Praze s důrazem na problematiku zapojení Srbska do programu Partnerství pro mír

Během státní návštěvy Srbska (3. - 4. 11.) jednal prezident ČR Václav Klaus v Bělehradě s prezidentem RS Borisem Tadićem, předsedou vlády Mirko Cvetkovićem, předsedkyní parlamentu Slavicou Djukić-Dejanović a starostou Bělehradu Draganem Djilasem. V Novém Sadu se následně setkal s předsedou Výkonné rady Vojvodiny Bojanem Pajtićem.

Září 2008

Náměstkyně Milica Delević byla v Praze přijata mpř. vlády pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou a jednala s 1. nám. MZV Tomášem Pojarem.

Červenec 2008

V Bělehradě jednal 1. nám. MZV Tomáš Pojar mj. s místopředsedou vlády a ministrem vnitra Ivicou Dačićem.

Březen 2008

Na pozvání místopředsedy srbské vlády Božidara Djeliće uskutečnil pracovní návštěvu Bělehradumístopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Leden 2008

Ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg navštívil dne 14. ledna Kosovo.

Září 2007

Ve dnech 16. a 17. září 2007 na pozvání prezidenta Václava Klause uskutečnil dvoudenní pracovní návštěvu ČR srbský prezident Boris Tadić, který se zde setkal i s dalšími ústavními činiteli ČR a zahájil česko-srbské podnikatelské fórum.

Červen 2006

Dne 12. června 2006 uznala Republiku Černá Hora Česká Republika k datu vyhlášení nezávislosti této republiky parlamentem Černé Hory dne 3. června 2006.

Březen 2006

Během návštěvy ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, doprovázeného představiteli několika českých společností, bylo podepsáno „Memorandum o porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvem hospodářství Republiky Černá Hora.

Listopad 2005

Ve dnech 13. - 15. 11. 2005 navštívil Srbsko a Černou Horu předseda vlády ČR Jiří Paroubek doprovázený podnikatelskou misí. Během návštěvy byla podepsána Dohoda o kulturní spolupráci mezi ČR a SČH a dohody o vzájemné spolupráci mezi hospodářskými komorami.

Červenec 2005

ČR navštívil ministr pro mezinárodní ekonomické vztahy SČH Predrag Ivanović.

Březen 2005

Na pozvání ministra dopravy ČR M.Šimonovského navštívil ČR ministr pro kapitálové investice Republiky Srbsko Velimir Ilić.

Únor 2005

Na pozvání předsedy parlamentu SČH navštívil zemi předseda PSP ČR Lubomír Zaorálek. Součástí cesty byla návštěva vojáků příslušníků 6. česko-slovenského praporu v Kosovu.

ČR zároveň navštívili republikoví ministři vnitra Dragan Jočić (Srbsko) a Dragan Djurović (Černá Hora) a ministr zahraničí Černé Hory Miodrag Vlahović. 

Listopad 2004

ČR navštívil ministr zahraničí SČH Vuk Drašković.

Červen 2004

Konzultace v ČR absolvovala delegace srbské Kanceláře pro evropskou integraci, kterou vedla její generální tajemnice Radmila Milivojević.

Září 2003

Bělehrad navštívil ministr dopravy ČR Milan Šimonovský doprovázený. podnikatelskou delegací společností z oblasti dopravy a dopravního stavitelství.

Červen 2003

SČH navštívila delegace Hospodářského výboru PSP ČR v čele s jeho místopředseda Miroslavem Kapounem.

Únor 2003

Českou republiku navštívil na pozvání ministra zahraničí Cyrila Svobody ministr zahraničí SČH Goran Svilanović, který byl přijat mj. premiérem Vladimírem Špidlou. Jednalo se o první zahraniční cestu ministra SČH po transformaci bývalé Svazové republiky Jugoslávie ve státní společenství Srbsko a Černá Hora.

Březen 2002

Prahu navštívila ministryně dopravy a spojů Republiky Srbsko Marija Rašeta - Vukosavljević.

Únor 2002

ČR navštívili ministr pro ekonomické vztahy se zahraničím Goran Pitić.

ČR navštívil ministr turistiky a vnitřního obchodu Slobodan Milosavljević.

Leden 2002

Ve dnech 17. – 18. 1. 2002 navštívil SRJ předseda vlády Miloš Zeman. doprovázený mj. ministrem obchodu a průmyslu Miroslavem Grégrem, ministr dopravy a spojů Jaromírem Schlingem a ministrem zemědělství Janem Fenclem. Součástí delegace byla i podnikatelská mise celkem 60 českých společností.

Listopad 2001

ČR navštívil předseda Rady občanů (dolní komora parlamentu SČH) Dragoljub Mićunović.

Říjen 2001

Ve dnech 8. – 9. 10. 2001 navštívila SRJ delegace Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu CR, vedená Michalem Žantovským.

SRJ navštívil ministr dopravy J. Schling.

Září 2001

Pracovní návštěva srbského premiéra Zorana Djindjiće v Praze.

Červen 2001

V Bělehradě jednal český ministr kultury Pavel Dostál.

Červen 2001

Na setkání středoevropských prezidentů v Itálii se setkali prezident Václav Havel a nově zvolený prezident SRJ Vojislav Koštunica.

Květen 2001

Obnovení meziparlamentních styků - Bělehrad navštívil předseda Senátu Petr Pithart.

Únor 2001

Návštěva ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra v SRJ v doprovodu velké podnikatelské mise.

Listopad 2000

Návštěva mpř. vlády a ministra zahraničních věcí Jana Kavana v Bělehradě

Říjen 2000

Návštěva náměstka MZV Martina Palouše v Bělehradě a v Podgorici

Neformální schůzka prezidenta Václava Havla s černohorským prezidentem Milo Djukanovićem.

Předčasné svazové prezidentské a parlamentní volby a vnitropolitický vývoj po 5. říjnu 2000 vedly k pádu Miloševićova režimu a zahájení procesu demokratických změn. Již 12. října 2000 došlo ke zrušení sankčních opatření ze strany vlády ČR.

1998 – 2000

Politické a ekonomické vztahy byly až do politických změn v říjnu 2000 limitovány společnými postoji ČR a EU k režimu Slobodana Miloševiće, především sankčními opatřeními vůči SRJ ze strany RB OSN a EU, ke kterým se ČR připojila. K úplnému zmrazení vztahů ve všech oblastech došlo v průběhu bombardování SRJ v roce 1999 ze strany NATO.

Říjen 1997

13.10. návštěva ministra zahraničních věcí ČR Jozefa Zieleniece v Bělehradě.

Srpen 1997

Svazový ministr hospodářství Rade Filipović projednal při návštěvě v ČR s ministrem obchodu a průmyslu J. Kühnlem možnosti prohlubování investiční spolupráce, zejména projektu na výstavbu elektrárny Kolubara B.

Září 1996

Svazový ministr obchodu Djordje Širadović podepsal v Praze obchodní dohodu.

Duben 1996

Svazový ministr dopravy Zoran Vujović v Praze.

Březen 1996

Návštěva premiéra Václava Klause v Bělehradě.

Další prohlubování bilaterálních vztahů - po jejich zaktivizování v r. 1996 - zpomalil následný vývoj událostí spojený s kroky Miloševićova režimu (především falsifikace volebních výsledků místních voleb 1996 v Srbsku a zhoršování situace v Kosovu).

Prosinec 1995

Pracovní cesta I. náměstka jugoslávského ministra zahraničí v Praze.

Diplomatické vztahy mezi Českou republikou a Jugoslávií byly plně normalizovány počátkem prosince 1995 - česká vláda rozhodla o povýšení diplomatického zastoupení na úroveň velvyslance.

1994

Česká strana na podzim 1994 roku projevila zájem o obnovu politických kontaktů konzultacemi tehdejšího 1. náměstka ministra zahraničí Alexandra Vondry v SRJ.

1993

Politický dialog mezi oběma zeměmi byl přerušen vzhledem k válečnému konfliktu na území bývalé Jugoslávie.