Jazzový koncert v Bělehradě
18.06.2026 / 13:24 | Aktualizováno: 18.06.2026 / 13:43
Ve středu 17. 6. se v hudební škole „Stanković“ uskutečnil jazzový koncert legendárního dua Martina Kratochvíla a Tonyho Ackermana.
Martin Kratochvíl, pražský skladatel a klavírista, založil jazzovou skupinu „Jazz Q“ již v roce 1967. Od té doby koncertoval po celém světě, založil vlastní vydavatelství, otevřel studio a nahrál řadu kultovních alb — jak sólově, tak ve spolupráci s mnoha hudebníky. Spolu s ním v hudební škole „Stanković“ vystoupil i jeho dlouholetý spoluhráč, kytarista Tony Ackerman.
Hudebníci provedli publikum historií jazzové hudby — od bluesových začátků, přes Kratochvílovy autorské skladby a klasiky Milese Davise, až po díla inspirovaná španělskou hudební tradicí. Během přestávek mezi skladbami Kratochvíl a Ackerman sdíleli vtipné a osobní historky, které zároveň představovaly pohled na vývoj jazzu v Evropě.
Koncert slavnostně zahájil velvyslanec Jan Bondy, jenž ve svém úvodním projevu přivítal všechny přítomné. V publiku byli členové diplomatického sboru, řada veřejně známých osobností i mnoho dalších milovníků jazzu, kteří si přišli užit večer věnovaný hudbě.
Své hudební dobrodružství Kratochvíl a Ackerman pokračují 18. června v Novém Sadu, kde koncert opět přivítá všechny příznivce jazzu. Srdečně zveme všechny zájemce, aby se připojili a užili si večer plný fantastické hudby.