česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Záhřeb
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Videokonference ZÚ Záhřeb se zástupci cestovního ruchu v rámci příprav na letní turistickou sezónu 2022

Dne 11. května 2022 uspořádalo velvyslanectví České republiky v Záhřebu videokonferenci se zástupci cestovních kanceláří a podnikatelů v oblasti cestovního ruchu s cílem se vzájemně informovat a připravit na nadcházející letní turistickou sezónu.

Velvyslanec České republiky v Chorvatsku Milan Hovorka v úvodu představitele cestovních kanceláří ujistil, že jím řízený úřad udělá maximum pro poskytnutí účinné asistence nejen jejich klientům, ale i všem občanům České republiky, kteří se vydají do oblíbené turistické destinace.

"Očekáváme sezónu, která by se mohla blížit rekordní úrovni z hlediska počtu českých turistů v roce 2019, možná ji i překonat. Pozitivem je, že do sezóny vstoupíme bez restriktivních opatření omezujících či upravujících vstup do Chorvatska nad rámec běžných podmínek z důvodu koronavirové pandemie. Výzvou jsou ekonomické dopady ruské agrese na Ukrajinu, které výrazně ovlivňují cenovou hladinu. Pokud jde o vstup Chorvatska do Schengenu, věříme, že politické rozhodnutí, když technicky je země připravena, bude přijato co nejdříve," řekl při této příležitosti velvyslanec.

V dalším průběhu vedoucí konzulárního oddělení Tomáš Stolina informoval prostřednictvím prezentace, na kterou je odkaz uveden níže, o aktuálních přípravách Chorvatska na letní turistickou sezónu. Zároveň detailně informoval o možnostech poskytování konzulární asistence.

Kromě konzulárního úseku velvyslanectví v Záhřebu se během turistické sezóny počítá i s otevřením konzulárních jednatelství ve Splitu (15.6. – 15.9. 2022) a Rijece (1.7. – 31.8. 2022). K dispozici budou rovněž osvědčené tzv. letní hlídky Policie ČR, které budou v době od 1.7. do 31.8.2022 společně se svými chorvatskými kolegy v okolí Omiše a Šibeniku zajišťovat bezproblémový průběh letní sezóny.

T. Stolina zmínil nejčastěji řešené potíže, do kterých se čeští občané v průběhu letní turistické sezóny dostávají, a naznačil možnosti, jak přispět  k jejich prevenci.

K turistické sezóně se vyjádřil i zástupce Policejního prezidia ČR kpt. Ondřej Kozel, který informoval o dobré zkušenosti chorvatských kolegů s českými turisty. “Čeští turisté jsou vnímáni chorvatskými kolegy velmi pozitivně a během turistické sezóny nepůsobí větší problémy. Opakují se nicméně případy, kdy čeští občané přecení své síly a vyrazí bez předchozí zkušenosti a řádné přípravy na náročné výlety do přírody či na moře. K jejích záchraně je následně nezbytné organizovat náročné záchranné či pátrací akce“, řekl O. Kozel.

V závěrečné diskuzi se objevilo několik konkrétních poznatků představitelů cestovních kanceláří, kterými se bude náš zastupitelský úřad dále zabývat.

přílohy

Prezentace 547 KB PDF (Acrobat dokument) 11.5.2022