english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání

Vyslanci přátelství

29. 10. 2019 v den slavnostní recepce u příležitosti státního svátku České republiky byly jmenováni tři vyslanci přátelství  100. výročí navázání diplomatických vztahů s Japonskem.
Velvyslanec Martin Tomčo předal paní Eri Kiribuči, paní Fumiko Išioka a panu Keničiró Kobajašimu (v zastoupení) dekrety, jimiž je jmenoval do čestné funkce „vyslance přátelství“ mezi Českou republikou a Japonskem.

Logo 100. výročí navázání diplomatických vztahů s Japonskem

Logo 100. výročí navázání diplomatických vztahů s Japonskem

Keničiro Kobajaši (小林 研一郎)

Světoznámý dirigent pocházející z města Iwaki prefektury Fukušima, jež začal skládat hudbu už ve svých 11 letech. V roce 1974 vyhrál 1. místo na Mezinárodní soutěži dirigentů v Maďarsku. Vedl orchestry v Německu, Rakousku, Velké Británii a Nizozemí. Byl stálým dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru a Kjótského symfonického orchestru. Do jeho zářné kariéry se zapsala i pozice šéfdirigenta Japonské filharmonie (1988–190), hlavního dirigenta (1990–1994, 1997–2004), hudebního režiséra (2004–2007). Pan Kobajaši pravidelně hostuje u České filharmonie. 

pan Keničiro Kobajaši, dirigent a skladatel

pan Keničiro Kobajaši, dirigent a skladatel

Eri Kiribuči (桐渕 絵理)

je vynikající hokejistka - brankářka, kterou k započetí vlastní kariéry inspirovalo olympijské vítězství českého hokejového týmu v Naganu 1998. Ve svých 12 letech se odstěhovala do České republiky a jejím hokejovým domovem se stalo Kladno. Po ukončení střední školy odjela studovat do USA na Baye State University v Minnesotě, kde aktivně pokračovala ve hře. Následovala Kanada, the World Hockey Centre v Torontu a the Carleton Lady Ravens v Ottawě. V současné době hraje ve svém domovském městě Hačinohe za Hachinohe Red's. Paní Eri Kiribuči mluví výborně česky.

Paní Eri Kiribuči, hokejistka - brankářka

Paní Eri Kiribuči, hokejistka - brankářka

Fumiko Išioka (石岡史子)

ředitelka Tokio Holocaust Education Resource Center (Kokoro), což je soukromá nezisková organizace založená v roce 1998. Paní Fumiko Išioka je celosvětově známá především ve spojení s panem Jiřím Brady, se kterým ji pojilo veliké přátelství, a také díky své práci na unikátním filmu Hanin Kufřík. (Taktéž promítán na Velvyslanectví České republiky v Tokiu). Paní Ishioka převzala v březnu 2017 z rukou tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana sošku Anděla pro lepší svět od dětí z Malé Morávky.

 paní Fumiko Ishioka a pan Jiří Brady

 paní Fumiko Ishioka a pan Jiří Brady

Galerie


The Friendship Envoy