Druhá světová válka
28.11.2005 / 13:34 | Aktualizováno:
(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2020.)
Již 16. března 1939 přerušila japonská vláda diplomatické styky s ČSR a přestala uznávat existenci československého státu. Československé vyslanectví v Tokiu bylo vzápětí předáno pod německou moc a tehdejší vyslanec ČSR František Havlíček byl pověřen jeho likvidací.
Již 16. března 1939 přerušila japonská vláda diplomatické styky s ČSR a přestala uznávat existenci československého státu. Československé vyslanectví v Tokiu bylo vzápětí předáno pod německou moc a tehdejší vyslanec ČSR František Havlíček byl pověřen jeho likvidací. Němci v Japonsku rovněž získali čtyři československé honorární konzuláty.
Po ukončení činnosti vyslanectví se F. Havlíček snažil informovat československý exil o dění v Japonsku a na Dálném východě a prezidentu Edvardu Benešovi se přihlásil do služeb Národního výboru československého v Londýně. Do Londýna se však F. Havlíček dostal až po téměř ročním věznění v Japonsku. Československá republika vstoupila 9. prosince 1941 na základě rozhodnutí československé exilové vlády v Londýně do válečného stavu s Japonskem. Podpisem Postupimské deklarace v roce 1945 československá vláda akceptovala japonskou kapitulaci a také rámcovou dohodu o japonském poválečném vývoji.
sledujte nás na