english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Tokiu / Embassy of the Czech Republic in Tokyo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví v Tokiu zahájilo „Rok české hudby“

Ve středu 10. ledna 2024 Velvyslanectví České republiky v Tokiu zahájilo „Rok české hudby“ koncertem sextetu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Hosté byli okouzleni klasickými a nadčasovými skladbami od Antonína Dvořáka a Ludwiga van Beethovena.
 

Velvyslanectví České republiky v Tokiu se letos zapojuje do oslav Roku české hudby, jehož tradice sahá do roku 1924, kdy se poprvé slavil v souvislosti se stým výročím narození slavného skladatele Bedřicha Smetany. Letošní rok slaví česká klasická hudba opět významná výročí, jako je například 200. výročí narození zmíněného Bedřicha Smetany nebo 120. výročí úmrtí Antonína Dvořáka.

K zahájení těchto významných oslav byl na velvyslanectví v Tokiu uspořádán koncert sextetu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v jejichž podání zazněly skladby pro dva lesní rohy a smyčcový kvartet od Ludwiga van Beethovena a “Americká” od Antonína Dvořáka. Velvyslanec Martin Klučar ve svém úvodním slově nejen zahájil v Japonsku Rok české hudby, ale také uctil minutou ticha památku obětí nedávného ničivého zemětřeseni v prefektuře Išikawa.

Úvodní slovo velvyslance ČR v Japonsku, p. Martina Klučara.

Úvodní slovo velvyslance ČR v Japonsku, p. Martina Klučara.

Sextet Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK koncertoval v Japonsku ve složení z Eve Quarteta, smyčcového kvarteta založené v roce 2002, které je aktivní jak v Česku, tak i na mezinárodní scéně a jejich vystoupení baví diváky všech věkových kategorií. V současné době se kvarteto chystá na své druhé profilové album. Dále sextet doplnili Zuzana Rzounková, světově uznávaná hornistka a členka Symfonického orchestru FOK, a Martin Sokol, první hornista Symfonického orchestru FOK.

Sextet Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK.

Sextet Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK.

Česká klasická hudba je v Japonsku dobře známá a oblíbená, přičemž skladba Vltava od Bedřicha Smetany je dokonce v Japonsku součástí výuky na hodinách hudební výchovy. Není tedy překvapení, že koncert nadchl japonské publikum a byl vhodným začátkem jubilejního roku věnovaného české hudbě.

 

Děkujeme sextetu Symfonického orchestru FOK za mimořádné vystoupení!