Předání poháru vítězi japonského kola soutěže Robocon 2026
15.06.2026 / 02:27 | Aktualizováno: 23.06.2026 / 03:22
Dne 14. června 2026 se uskutečnilo v prostorách Ota City General Gymnasium celo-japonské finále mezinárodní soutěže vysokoškolských týmů ve vývoji a ovládání robotů pod názvem Robocon. Jednu z cen, pohár od českých skláren Moser, tradičně vítěznému týmu předává zástupce Velvyslanectví České republiky v Tokiu jako země, která dala světu slovo „robot“.
Od roku 1991 pravidelně každý rok soutěží vysokoškolské týmy z technicky zaměřených univerzit celého světa v přesně stanovené disciplíně, která prověří jejich schopnosti v oblasti mechaniky, robotiky a designu. Speciálně sestrojení roboti obyčejně váží více než 10 kg a musí mít automaticky i mechanicky ovládané části.
Vítězem letošní soutěže na téma "KUNG FU QUEST" se stal tým z Toyohashi University of Technology, který tak bude reprezentovat Japonsko v celo-asijském finále Asia-Pacific Robot Contest (ABU Robocon), které se uskuteční 23. srpna v Hong Kongu. Vítězný tým obdržel ručně vyrobený křišťálový pohár vyrobený českými sklárnami Moser z rukou pana Tomáše Kára, zástupce velvyslance České republiky v Japonsku.
Vítěznému týmu blahopřejeme!
