english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Tokio
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva zápasníků sumo na Velvyslanectví ČR v Tokiu

Dne 6. února 2023 navštívili Velvyslanectví ČR v Tokiu dva z nejvýznamnějších současných zápasníků sumo – Acuši Wakatakakage a Minato Wakamotoharu, společně se svým učitelem a vedoucím stáje Arašio Ojakatou. Jednalo se o historicky první návštěvu zápasníků sumo na ZÚ Tokio. Setkání se uskutečnilo při příležitosti oslavy výročí 50 let od vzniku tradice předávání poháru českého velvyslance na zápasech sumo.

Česká republika má v tradici sumo speciální postavení – byla historicky první zemí, která vítězi sumo začala udělovat své ocenění, a to již v roce 1970. Pohár z českého křišťálu se od této doby stal neodmyslitelnou součástí každého zápasu. Udílením českého poháru získal tento tradiční japonský sport s více než tisíciletou historií poprvé mezinárodní rozměr. V následujících letech se k českému poháru přidaly i další ocenění jiných států (včetně například USA, Mexika či Mongolska). Výročí 50 let nebylo možné (kvůli pandemii Covid) oslavit v roce 2020, po domluvě s Asociací sumo se tedy oslava uspořádala nyní.

Po tiskové konferenci na velvyslanectví, která přilákala několik desítek novinářů, měli zápasníci sumo možnost ochutnat českou kuchyni ve formě slavnostního několikachodového obědu. Sumistům česká kuchyně velmi zachutnala, pochvalovali si zejména hovězí guláš s karlovarským knedlíkem či české bramboráčky se zelím.

Bylo nám ctí a potěšením zápasníky sumo na velvyslanectví přijmout, přejeme jim mnoho úspěchů i do budoucna a těšíme se opět na viděnou!

Galerie


Lunch with sumo wrestlers