english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví SR v Tokiu/Embassy of Slovakia in Tokyo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Koncert k 35. výročí Sametové revoluce v Tokiu

Dne 26. listopadu 2024, v prostorách Delegace Evropské Unie v Tokiu společně velvyslanec České republiky v Japonsku a velvyslanec Slovenské republiky v Japonsku oslavili koncertem klasické hudby 35. výročí Sametové revoluce.

Dne 26. listopadu 2024, se v prostorách Delegace Evropské unie v Tokiu uskutečnil slavnostní „Koncert k 35. výročí sametové revoluce v bývalém Československu“. Celou událost zahájil projevem velvyslanec Evropské Unie v Japonsku, Jean-Eric Paquet. Poté velvyslanec České republiky v Japonsku, Martin Klučar, společně s velvyslancem Slovenské republiky v Japonsku,  Ivanem Surkošem, pokračovali společným projevem, ve kterém připomněli významný okamžik v historii obou zemí. Během koncertu zazněly skladby skladatelů Georga Friedricha Händela a Antonína Dvořáka v podání violoncellistů pana Ľudovíta Kanty a Eugena Procháce v klavírním doprovodu pana Toshihika Nakamury.

Koncert k 35. výročí Sametové revoluce v Tokiu.

Koncert k 35. výročí Sametové revoluce v Tokiu.

V listopadu 1989 se původně klidná manifestace brzy změnila v demonstraci za svobodu, demokracii a politické reformy. Demonstrace na Národní třídě v Praze se zúčastnily stovky tisíc lidí, kteří se tak vzepřeli komunistickému režimu a vládě jedné strany. Protesty během, později zvané, Sametové revoluce v roce 1989 nakonec vedly k pádu komunistického režimu a následným svobodným volbám v Československu v roce 1990. Touha lidí po svobodě, občanská odvaha a odhodlání tak pomohly tehdejšímu Československu vyjít z nesvobody a zařadit se mezi svobodné demokracie Evropy a světa.

Později byl 17. listopad vyhlášen jako památný „Den boje za svobodu a demokracii“ a od té doby se v Česku slaví jako státní svátek.