česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání

Vztahy s Albánií

Stručný přehled česko-albánských vztahů


Diplomatické styky Československé republiky a Albánie byly navázány v červenci r. 1922. Na úroveň velvyslanců byly povýšeny v r. 1992. Česká republika navázala diplomatické styky s Albánií dne 1. ledna 1993.

Do roku 1990 byly vztahy s Albánií silně omezeny izolační politikou Envera Hodži, přestože se oba státy hlásily ke komunistické ideologii. Stagnace vztahů na nejvyšší úrovni neměla dopad na objem obchodní výměny, který byl tradičně vysoký. Ve druhé polovině 80. let bylo Československo dokonce největším obchodním partnerem Albánie. Po demokratických změnách v obou zemích dostaly vzájemné vztahy velmi rychle kvalitativně nový obsah a výrazně se oživily.

Bilaterální vztahy ČR s Albánií jsou výborné a bez otevřených otázek. Naše země je vnímána jako spojenecká země a spolehlivý partner. Albánie vždy oceňovala podporu, které se jí od ČR dostalo a dostává v jejím úsilí integrovat se do NATO a EU. Tirana deklaruje zájem o zkušenosti ČR s uskutečňováním společenských, politických i ekonomických reforem a z procesu integrace. Potenciál pro prohloubení spolupráce existuje zejména v obchodně-ekonomické a bezpečnostní oblasti (v souvislosti s členstvím obou zemí v NATO) a v rámci procesu přístupu Albánie k EU. Styčné body zahraničněpolitického zájmu obou zemí leží v oblasti západního Balkánu.

 

 

Návštěvy a setkání v posledním období:

březen 2024: pracovní návštěva ministra průmyslu a obchodu ČR Jozefa Síkely v Albánii

listopad 2023: telefonát ministra Jana Lipavského s ministrem pro Evropu a zahraniční vztahy Albánie Iglim Hasani  při  příležitosti nástupu ministra Hasaniho do funkce a bilaterální jednání ministra Jana Lipavského s ministrem Iglim Hasani na okraj ministeriády NATO v Bruselu

září 2023: pracovní návštěva delegace stálé komise pro rozvoj venkova a stálé komise VODA-SUCHO Senátu Parlamentu ČR vedená místopředsedou Senátu Parlamentu ČR Jiřím Oberpfalzerem

 

Poslední dvoustranná setkání na nejvyšší úrovni:

Hlavy státu: Václav Klaus a Bamir Topi, 5.-6.října 2009, Tirana

Předsedové vlád: Bohuslav Sobotka a Edi Rama, 13. října 2015, Praha

Ministři zahraničních věcí: Jan Lipavký a Olta Xhacka, 13. září 2022, Praha

Předsedové parlamentů: Radek Vondráček a Gramoz Ruci, 3.-4. června 2019, Praha