česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Zelená transformace a těžba surovin: Jak mohou české firmy uspět v Albánii

Albánie v posledních letech prochází dynamickou transformací, která je podpořena nejen snahou o přiblížení Evropské unii, ale také masivními investicemi do infrastruktury a energetiky. Země je bohatá na přírodní zdroje a zároveň klade důraz na rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Proto Zastupitelský úřad ČR v Tiraně podpořil  šance českých firem v Albánii matchmakingovým fórem.

Albánie v posledních letech prochází dynamickou transformací, která je podpořena nejen snahou o přiblížení Evropské unii, ale také masivními investicemi do infrastruktury a energetiky. Země je bohatá na přírodní zdroje a zároveň klade důraz na rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Díky tomu se v  oblasti geologie a hydroenergetiky otevírá řada příležitostí pro české firmy, které mohou nabídnout své know-how, technologie i zkušenosti.

Geologický potenciál a těžební příležitosti

Albánie disponuje významnými zásobami nerostných surovin, zejména mědi, chromitu, niklu a dalších strategických komodit. V zemi již úspěšně působí řada zahraničních těžebních společností, například v ložiskách Spac a Muenella. Albánská vláda je otevřená zahraničním investicím a nabízí liberální režim pro geologický průzkum i těžbu, což je podpořeno stabilním podnikatelským prostředím a příznivými bilaterálními vztahy s Českou republikou.

 

Pro české společnosti s odborností v geologickém průzkumu, těžební technice či environmentálním managementu se nabízí:

  • účast na nových průzkumných projektech mědi, chromitu a niklu,

  • možnost společných podniků při rozvoji a modernizaci dolů,

  • poptávka po moderních technologiích pro mapování, vrtání a zpracování surovin,

  • poradenské služby v oblasti udržitelného využívání zdrojů a posuzování vlivů na životní prostředí.

V rámci důrazu EU na těžbu kritických surovin se také aktuálně spekuluje o možnostech projektů v zemích mimo EU. 

Hydroenergetika: Pilíř zelené transformace

Vodní energie je hlavní oporou albánské energetiky a tvoří většinu domácí výroby elektřiny. Přesto je dle odhadů využito pouze asi 35 % hydroenergetického potenciálu země. Celkový instalovaný výkon vodních elektráren činí 1 466 MW, přičemž potenciál dosahuje až 4 500 MW. Albánie v budoucnu plánuje rozšíření kapacit, a to jak velkých, tak malých vodních elektráren.

 

Cílem vlády je dosáhnout podílu obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě energie ve výši 55,4 % do roku 2030, v souladu s evropskou klimatickou politikou.


 

České firmy zaměřené na hydroenergetiku zde najdou příležitosti v oblastech:

  • projekce, výstavby a modernizace vodních elektráren včetně přečerpávacích,

  • dodávek turbín, řídicích systémů a technologií pro integraci do elektrické sítě,

  • poskytování environmentálních a inženýrských služeb v oblasti vodního hospodářství,

  • konzultací k posuzování vlivů na životní prostředí a udržitelnému využívání vodních zdrojů.

Strategické výhody a podpora investic

Investiční rámce EU, jako je Western Balkans Investment Framework a nový Růstový plán pro region, aktivně podporují projekty v oblasti zelené infrastruktury, těžby strategických surovin a obnovitelných zdrojů. České firmy mohou využít spolufinancování, technickou asistenci i politickou podporu pro projekty, které přispívají k udržitelnému rozvoji regionu.

Albánie navíc nabízí liberální investiční režim, zlepšující se podnikatelské prostředí a geografickou blízkost k EU. To vše vytváří atraktivní podmínky pro české společnosti, které chtějí rozšířit své aktivity v jihovýchodní Evropě.

Podpora české ambasády    

 

Zmíněné příležitosti identifikoval také Zastupitelský úřad ČR v Tiraně, a proto uspořádal matchmakingovou akci na propojení českých a albánských firem a institucí. Ambasáda na akci spolupracovala s CDT- Českou dobývací technikou,  českou a albánskou geologickou službou a Tiranskou hospodářskou komorou. Z řad českých firem se zúčastnily DSP Přerov, RPS Ostrava, ENELEX a také v zastoupení Strojírny Brno.

 

Závěr

Albánie stojí na prahu zásadní proměny v oblasti geologie a hydroenergetiky, kterou podporuje evropská integrace, zelená transformace a potřeba moderní infrastruktury. České firmy s tradicí v geologických službách, těžbě a hydroenergetických technologiích mají jedinečnou příležitost stát se klíčovými partnery při rozvoji těchto perspektivních sektorů. Díky zkušenostem, inovacím a možnostem využití evropských investičních rámců mohou české společnosti významně přispět k udržitelnému rozvoji Albánie – a zároveň z toho dlouhodobě profitovat.

 

David Černohorský, Velvyslanectví České republiky v Tiraně

 

Geology forum 2

Geology forum 2