english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Dita Krausová

Dita Krausová

Dita Krausová, dívčím jménem Edith Polachová, se narodila 12. července 1929 v Praze v židovské asimilované rodině. Otec pracoval jako právník penzijního úřadu, matka byla v domácnosti, v rodině se mluvilo německy i česky.

Ze školy byla kvůli rasovým zákonům vyloučena v roce 1940 a poté docházela do výukových skupin, tzv. kroužků, - a na sportoviště Hagibor. 20. listopadu 1942 byla deportovaná s rodiči do ghetta v Terezíně. V ghettu bydlela v dívčím domově a pracovala krátce v zemědělství. 18. prosince 1943 byla deportována s rodiči druhým transportem do Osvětimi-Březinky  do t.zv.Rodinného tábora. V Osvětimi pracovala jako knihovnice v dětském bloku zřízeném Fredy Hirschem. Otec zemřel v Osvětimi 5. unora 1944 . V červnu 1944 spolu s matkou prošly selekcí a byly poslány do Hamburku. V hamburských táborech pracovala na odklízení trosek a výkopových pracích. V březnu 1945  byla Dita s matkou poslána do Bergen-Belsenu, kde se v dubnu 1945 dočkaly osvobození.

Pamětnice onemocněla tyfem, ale vyléčila se, maminka zemřela na následky věznění 29. června 1945. Do Prahy se téměř šestnáctiletá Dita vrátila sama 1. července 1945, z rodiny zůstala naživu jen babička a křesťanská manželka otcova bratrance, s níž bydlela. Po osvobození se pamětnice setkala s Otou B. Krausem (1921-2000), bývalým vězněm z Terezína i Osvětimi, za něhož se v roce 1947 provdala. Po znárodnění továrny, kterou manželovi vrátili v restituci, se manželé s osmnácti měsíčním synem rozhodli odcestovat do Izraele, kam přijeli v květnu 1949. V Izraeli žili rok v Bejt Jicchak u Netanje, pak přešli do kibucu, kde pamětnice pracovala v kuchyni a v opravně obuvi. Po sedmi letech z kibucu odešli a přestěhovali se do dětské vesnice Hadassim, kde oba pracovali 29 let jako učitelé angličtiny. Když šli do důchdu odstěhovali se do Netanje. Ota B. Kraus je autorem řady románů a povídek, které byly přeloženy do mnoha jazyků.  Dita Krausová žije v Izraeli a často navštěvuje Českou republiku. Její životní příběh inspiroval knihu Antonia Iturbeho Osvětimská knihovnice (Praha, Akropolis 2013). Dita napsala svůj životopis “Odložený život “, který je přeložen do osmi jazyků a také knihu o svém manželi “Život s Otou”. 

Dita Krausová

Dita Krausová

Zdroj: www.pametnaroda.cz