Česko-švédská spolupráce v neonatologii a pediatrii
02.10.2020 / 16:49 | Aktualizováno: 07.10.2020 / 13:22
Prestižní švédské zdravotnické zařízení specializované na péči o dětské pacienty Karolinska Institutet ve Stockholmu hostilo ve dnech 30. 9. a 1. 10. 2020 seminář, na kterém byly prezentovány výsledky projektu „Mezinárodní mobilita vědeckých pracovníků Karlovy univerzity“ realizovaném MUDr. Pavlou Pokornou, PhD z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze.
Během semináře seznámili realizátoři projektu Jonas Berner MD, PhD a MUDr. Pavla Pokorná, PhD odborný zdravotnický personál s léčivy tišícími bolest u novorozenců a u dětí na jednotce intenzivní péče. Za účasti zástupkyně českého velvyslanectví ve Stockholmu, konzulky Ing. Ireny Blehové, PhD, také diskutovali s Prof. Andersem Ranem z Karolinska Institutet Department of Clinical Pharmacology Karolinska University Hospital ve Stockholmu a Prof. Dickem Tibboelem Intensive Care and Department of Paediatric Surgery, Erasmus MC-Sophia Children´s Hospital v Rotterdamu potřebu vytvořit efektivní mechanismy evropské spolupráce ke sdílení aktuálních poznatků v rámci klinické praxe mezi klinickými farmakology a pediatry s cílem dosáhnout při léčbě nejmenších pacientů (včetně novorozenců) co největší rovnováhy mezi optimálním podáváním léků a bezpečností pro dětský organismus. Švédská strana také detailně představila svůj Národní program databáze poznatků z praxe podávání dětských léků „ePed“.
Cílem projektu paní doktorky Pokorné je umožnit českým neonatologům a pediatrům přístup k poznatkům jejich švédských kolegů a vytvořit podmínky pro vzájemné sdílení důležitých zkušeností s léčbou nejmenších pacientů v rámci širší evropské spolupráce. To vše za podpory projektu „Mezinárodní mobilita výzkumných pracovníků Univerzity Karlovy“ z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.