
V4 KIDS "Fantasy walk"
22.05.2023 / 11:50 | Aktualizováno: 05.06.2023 / 17:33
Všichni jste srdečně zváni na venkovní výstavu krásných ilustrací dětských knih ze zemí Visegrádské čtyřky. Všichni návštěvníci si mohou prohlédnout expozice z Visegrádské skupiny: Polska, Maďarska, Česka a Slovenska. Výstava je k vidění v okolí Stockholmu na plotech velvyslanectví zemí V4.
Oficiální záhájení výstavy, vernisáž, proběhla 3. června a to "procházkou fantazie" ke všech ambasádám V4 a byla zakončena piknikem a zábavnými aktivitami v parku Berzelii.
Mapu s vyznačenými místy všech výstav pro "Fantasy walk" V4 najdete v diskusním vlákně události na Facebooku nebo níže. Trasa je dlouhá přibližně 4 km.
Výstavy jsou k vidění od 3. června na:
- plotě českého velvyslanectví na adrese Villagatan 21,
- plotě polského velvyslanectví na adrese Karlavägen 35,
- plotě maďarského velvyslanectví na adrese Dag Hammarskjölds väg 10,
- plotě v parku Berzelii poblíž slovenského velvyslanectví (od 12. června se slovenská výstava přesune na plot polského velvyslanectví).
Fotografická výzva:
Vyhrajte dárek od V4, když se vyfotíte se svou oblíbenou ilustrací z výstavy každé země V4. Ukažte obrázky organizátorům v parku Berzelii 3. června nebo je pošlete na adresu v4kidsswe@gmail.com do 22. června a získejte dárek V4!
Všichni, kdo splní fotografickou výzvu, si budou moci dárek vyzvednout na slovenském velvyslanectví, Arsenalsgatan 2, ve všední dny v pracovní době.
Doba trvání projektu:
V4 Fantasy Walk a fotografická výzva budou probíhat od 3. do 22. června 2023, ale výstava na Velvyslanectví České republiky potrvá až do konce srpna.
O výstavě nejmladší generace českých umělců
Prezentace je skromným pohledem do jejich úžasných uměleckých světů. Vydejte se na prozkoumání každého z nich a zkuste se ponořit do bohaté a rozmanité scény mladých českých ilustrátorů.
Možná jste se již seznámili s postavou Krtečka od Zdeňka Milera, hravými ilustracemi Josefa Čapka nebo lyrickým stylem Jiřího Trnky. Ale znáte někoho dalšího?
Dětská knižní ilustrace má v Česku dlouhou historii. Už v roce 1658 doprovázel Jan Amos Komenský svou učebnici pro děti Orbis Pictus vlastními ilustracemi a Václav Hollar, zručný grafik, ilustroval Ezopovy bajky svou technikou leptáním v roce 1665.
S nárůstem dostupnosti knih a tisku vzrostla také poptávka po ilustracích určených nejmladšímu publiku - významní čeští malíři z konce 19. století, jako Josef Mánes nebo Mikoláš Aleš, ilustrovali knihy pohádek, následovala řada velkých jmen na počátku 20. století (Vojtěch Preissig, Josef Čapek, Josef Lada) a po druhé světové válce (Jiří Trnka, Zdeněk Burian).
I během komunistického režimu zůstaly dětské knihy jedním z mála povolených výtvarných exportů, takže se Krteček od Zdeňka Milera, Ferda Mravenec od Ondřeje Sekory nebo Maxipes Fík od Jiřího Šalamouna těšily oblibě dětí po celém světě. V uvolněných 60. letech se objevily významné ženské autorky jako Květa Pacovská, Helena Zmatlíková nebo Daisy Mrázková.
Tato výstava představuje nejmladší generaci českých umělců. Někteří z nich studovali na ateliéru ilustrace a designu na Akademii výtvarných umění, architektury a designu v Praze, instituci, která se od svého založení podílela na formování české výtvarné scény.
- Jindřich Janíček
- Nikola Logosová
- Lucie Lučanská
- Ilona Polanski
- Magdalena Rutová
- Anastasia Stročková
- Tereza Šiklová
- Daniel Špaček
- Jan Šrámek
- Veronika Vlková
Navzdory svému věku mají autoři zde zastoupení již své vlastní umělecké knihy nebo ilustrace pro velké i malé nakladatele. Někteří získali Zlatou stuhu nebo cenu Český Grand Design. Vyvinuli vlastní osobitý styl a používají různé techniky, ať už analogovou, digitální nebo kombinovanou, ale všichni přinášejí vůni čerstvého vzduchu.